tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Muhammed Işık’ın kaleminden “Türk Tipi Başkanlık Sistemi”

Muhammed Işık’ın kaleminden “Türk Tipi Başkanlık Sistemi”
31.07.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Yazar Muhammed Işık’ın “Türk Tipi Başkanlık Sistemi” adlı kitap çalışması KDY yayınlarından okuyucusuna ulaştırıldı. Gerçek Tarih yayın koordinatörlüğü görevini de yürüten Muhammed Işık’ın Türkiye’nin gündeminde yer alan meseleye yeni bir bakış açısı getirdiği görülmektedir. Yazar kitabının tanıtım bülteninde şu ifadelere yer vermiş:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana idari sistemde küçük değişiklikler yapmış ve anayasalarla yürütme konusunda rehberlik etmiştir. 2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile idari sistemde köklü değişiklikler yaparak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni uygulamaya başlamıştır.

2016 yılında anayasa değişiklik metinleri çıkmadan önce Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin görüş ve önerilerimi yazılarımda yazmaya ve paylaşmaya başladım. Bu bağlamda özgün ve yapıcı önerilerle sürece katkı sağlamaya çalıştım. Referandum sonrası hükümet sisteminin değişmesini ve başbakanlığın kapatılmasını yakından takip ederken, yazılarımla sürece katkı sağlamaya çalıştım.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) sitesinde hükümet sistemi analizlerimi paylaşırken bazı sitelerde köşe yazıları yazmaya devam ettim. Millet İttifakı’nın bu günlerde “Parlamenter Sistem”e dönme arzusunu göz önünde bulundurarak, 2016 yılında yazdığım sistemle ilgili ilk makalemi referans alarak sistem ile alakalı yazılarımı gözden geçirmeye ve kitap olarak yayınlamaya karar verdim.

Faydalı olması dileğiyle.

Muhammed Işık”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.