ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Rusya’da neler oldu? Wagner-Moskova krizi darbeye mi işaretti?

Rusya’da neler oldu? Wagner-Moskova krizi darbeye mi işaretti?
24.06.2023
A+
A-

Ukrayna’da Rusya adına savaşan Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçlaması ve karşılık vermekle tehdit etmesinin ardından ülkenin Federal Güvenlik Servisi “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açtığı öğrenildi.

PRİGOJİN’DEN SALDIRI İDDİASI

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Wagner’in kamplarına saldırı düzenlediğini ileri sürerken Rusya Savunma Bakanlığının Wagner’i kandırdığını ve ortadan kaldırmak istediğini kaydetti.

Prigojin açıklamasında şu iddialarda bulundu: “Rusya Savunma Bakanlığına taviz vermeye, silahlarımızı teslim etmeye ve ileride ülkemizin ne şekilde korunacağı konusunda çözüm bulmaya hazırdık. Bugün bizim kamplarımıza füzelerle saldırı düzenlediler. Çok sayıda askerimiz öldü.”

Wagner’in Rusya’nın düzenlediği saldırılara karşılık vereceğini belirten Prigojin devamında şu ifadelere yer verdi:

“Wagner konseyi karar aldı. Ülkemizin askeri yönetiminin yaptığı kötülüğün durdurulması gerekiyor. Bugün adamlarımızı öldüren ve 10 binlerce Rus askerin ölümüne neden olanlar cezalandırılacak. Herkesi buna karşı koymamaya çağırıyorum. Karşımıza çıkanı tehdit olarak kabul edeceğiz ve anında yok edeceğiz. Yolumuzu kesmeye çalışmayın. Başlattığımızı sonlandırdıktan sonra tekrar cepheye döneceğiz ve ülkemizi korumaya devam edeceğiz. Askerlerimizi öldürenleri yok edeceğiz ve adaleti sağlayacağız. 25 bin insanımız var ve ülkedeki kaosu çözmeye gidiyoruz. 25 bin kişilik taktik ve stratejik gücümüz bekliyor. Herkesi bize katılmaya davet ediyorum. Bu bir askeri darbe değil. Bu adalet harekatıdır. Eylemlerimiz orduya engel değil. Rus askerlerinin birçoğu bizi destekliyor. Bize destek mesajları gönderiyor.”

TRT Haber’in aktardığına göre Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun “Wagner’i yok etmek amacıyla operasyon düzenlemek için Rostov bölgesine geldiğini ve topçu birlikleri ile hava kuvvetlerini bunun için kullandığını” savunan Prigojin, bölgede savaşta ölen 2 binden fazla Rus askerinin cesetlerinin bulunduğunu ve kayıplarının gizlendiğini iddia etti.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI SALDIRIYI YALANLADI

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise Wagner’in kamplarına dair sosyal medyada yer alan görüntülerin “sahte” ve “provakasyon” olduğu kaydedildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e olayla ilgili bilgi verildiğini ve bu konuda gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

FSB DEVREYE GİRDİ

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesinden yapılan açıklamada ise Prigojin’in açıklamalarının gerçek olmadığı kaydedilerek, “Federal Güvenlik Servisi (FSB) silahlı isyan çağrısında bulunulmasına karşı ceza davası açtı. Gayrimeşru eylemlere derhal son verilmesini talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

FSB’den yapılan bir açıklamada, “Wagner’in lideri Prigojin’in yorumları Rusya’da silahlı bir çatışmayı başlatmak için çağrıdır.” denildi.

12 İLA 20 YIL ARASINDA HAPİS CEZASI ÖNGÖRÜLÜYOR

Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB ise Prigojin hakkında silahlı isyan çağrısı yapmak suçundan ceza davası açtı. 

Rusya Federasyonu Başsavcılığı, davaya ilişkin yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“23 haziran 2023 tarihinde FSB soruşturma bürosu Yevgeniy Prigojin aleyhinde Rusya federasyonu ceza kanunun 279. Maddesine (Silahlı isyan) göre bir dava açtı. Eylemlerine uygun bir yasal değerlendirme yapılacaktır. Bu suç için 12 ila 20 yıllık bir süre için hapis cezası öngörülüyor.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.