ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Yazar Hekimoğlu İsmail (Ömer Okçu) vefat etti

Yazar Hekimoğlu İsmail (Ömer Okçu) vefat etti
16.01.2022
A+
A-

 (Gerçek Tarih) – “Minyeli Abdullah” ve “Maznun” gibi kitapların yazarı, Hekimoğlu İsmail ismiyle tanınan Ömer Okçu, 15 Ocak günü 90 yaşında hayata veda etti. Timaş Yayın Grubu’nun kurucusu Ömer Okçu bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi görüyordu. Merhumun vefatını oğlu Osman Okçu Twitter hesabından, “Babam Hekimoğlu İsmail, ahiret yolculuğuna çıktı. Dualarınızı beklerim” paylaşımıyla duyurdu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, “‘Yazar Hekimoğlu İsmail’in (Ömer Okçu) vefatını teessürle öğrendim. Bir süredir tedavi gören değerli yazara Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve okurlarına başsağlığı diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Yazılarında kullandığı “Hekimoğlu İsmail” müstearı dedesinin adı olan Ömer Okçu 1932’de Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Burada ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra 1952’de Zırhlı Birlikler Okulu’ndan mezun olmuştur. Daha sonra astsubay olarak göreve başladığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 1972’de emekli olmuştur. 2009 yılı itibarı ile 80 baskıyı geçen ve bir dönem yasaklanan Minyeli Abdullah romanı ilk defa 1965’te Babıali’de Sabah gazetesinde yayınlandı.

Gazeteciliğe haftalık İttihad gazetesi ile başlayıp 5 yıl Yeni Asya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan ve 1975’te Sur dergisini çıkaran Ömer Okçu, Türdav’ın ve Timaş’ın kurucuları arasındadır. Birçok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu’nun 40’tan fazla eseri olup, yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferans vermiştir.

1992 yılında bir yazısından dolayı 72 gün hapiste yatan Okçu’ya, 1994’te Harran Üniversitesi tarafından “Edebiyat Doktoru” unvanı verilmiştir.

16 Ocak Pazar günü Karacaahmet Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak olan merhum Ömer Okçu’ya Gerçek Tarih ailesi olarak Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.