tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Yerin 30 santim altında 2400 yıllık anıt mezar bulundu

Yerin 30 santim altında 2400 yıllık anıt mezar bulundu
11.10.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Meşelik Köyü’nde tesadüfen yerin 30 santim altında anıt mezar bulundu. Ablası Tarlasını Fatma Özyiğit’e ait tarlayı traktörle süren Ahmet Karabacak adlı çiftçinin sabanına 2 bin 400 yıllık anıt mezar takıldı. Çiftçi Karabacak, toprağı 30 santim kadar kazarak yaptığı kontrolde tarihi eser bulduğunu düşünerek Milas Müze Müdürlüğü’ne haber verdi. Bulunan anıt mezar kapağının bugüne kadar hiç açılmadığı öğrenildi. Bunun üzerine kazı kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre Milas Müze Müdürlüğü’nde görevli arkeologlar ve işçiler toprağı kazmaya başladıklarında Erken Helenistik Dönem’e ait olduğu tahmin edilen ve M.Ö.4. yüzyıla tarihlenen 2,5 metre uzunluğunda 80 santimetre genişliğinde üzeri tamamen kapalı ve bugüne kadar hiç açılmamış bir soyluya ait anıt mezar ile karşılaştılar.

Bölgede bugüne kadar herhangi bir tarihi eserin ve kalıntının bulunmamış olması heyecanı ve ilgiyi daha da arttırdı.

Anıt mezarla ilgili açıklamalarda bulunan çiftçi Ahmet Karabacak: “Biz bugüne kadar bölgede böyle bir eser görmedik, bilmiyoruz. Traktörün sabanı sert bir cisme takılınca merak edip etrafını açtığımda bir tarihi eser olduğunu anladım. Hemen Milas’a giderek müze müdürlüğüne haber verdim. İnşallah güzel bir eser bulunur, tarihimize kültürümüze ve burada daha önce yaşayanlarla ilgili önemli bulgulara rastlanır” ifadelerine yer verdi.

Üzeri tonlarca ağırlıktaki bir mermer kapak ile kapalı olan mezarın etrafının açıldığı ve kısa süre içerisinde kapağın kaldırılarak içerisindekilere ulaşılmasının beklendiği belirtildi. Kazı ve kurtarma çalışmaları sırasında çeşitli dönemlere ait kiremit ve seramik parçalar da bulundu.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.