ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Anadolu’nun Türkiye olduğu Malazgirt Zaferi

Anadolu’nun Türkiye olduğu Malazgirt Zaferi
26.08.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – 1068’den sonra Anadolu’ya yayılan Türkmenler, Bizans İmparatoru Diyojen’in hoşuna gitmiyordu ve bunun için tedbirler alarak 1071’de büyük bir ordu hazırlar. Bizanslıların Türkmenleri Anadolu’dan atmak için harekete geçmesi İslam dünyasını birleştirir ve Abbasi Halifesinin emriyle camilerde şu dua okunur:

“Allah’ım! İslam sancağını yükselt ve ona yardım et… Müminlerin emirinin burhanı olan Sultan Alparslan’ın senden dilediği yardımı esirgeme ki, o sayede hükmünü yürütsün, şanını yaysın ve zamanın güçlükleri karşısında kolayca yerinde tutunabilsin. Senin dinini şerefli ve yüce tutabilmesi için onu lütufkâr ve her zaman etkili olan desteğinden mahrum etme.

Onun kâfirlerin karşısındaki bugünü yarınına da yetsin. Ordusunu meleklerinle destekle. Niyet ve azmini hayır ve başarıyla sonuçlandır. Çünkü o senin ulu rızan için rahatını terk etti. Malı ve canıyla senin emirlerine uymak amacıyla senin yoluna düştü… Allah’ım! O nasıl senin çağrına uyup dininin korunmasında gevşeklik göstermeden emrine uymuş ve düşmanlarına bizzat karşı koyarak dinine hizmet için geceyi gündüze katmışsa, sen de ona zafer kısmet eyle, dileklerinde ona yardımcı ol, kaza ve kaderini onun için tecelli ettir… Yapmak istediği her işi ona kolay kıl. Tâ ki, onun düşmana karşı olan kutsal hareketi, zaferden ışık alsın ve müşrikler zümresinin, hak yollarını göremeyip sapıklıkta gözleri yumulsun.

Ey Müslümanlar! Doğru bir niyet, dürüst bir azim ve Allah’tan korkan temiz kalplerle ve ihlas bahçesinden kısmet alan inançlarla onun için Allah’a yalvarıp yakarınız. Onun güçlü, kuvvetli olarak düşmanlarını mahvetmesi, sancağını yükseltip zaferlerin en son derecesine eriştirmesi ve gayesine nail olması hususunda Allah’a dua ve niyazda bulununuz. Allah’ım! Onun bütün güçlüklerini kolaylaştır ve müşrikliğe onun önünde boyun eğdir.”

SULTAN ALPARSLAN’IN DUASI

Sultan Alparslan ile Diyojen’in orduları 26 Ağustos 1071 Cuma günü iki Malazgirt Ovası’nda karşılaşır. Alparslan, zaferin yaşanacağı Cuma sabahı bütün komutanlarını toplayarak Allah’a şöyle dua eder:

“Ey Allah’ım, Sana müvekkil oldum ve bu cihatla Sana yaklaştım, Senin katında secdeye kapanıyor ve yalvarıyorum. Bu sözlerim, gerçek duygularımı ifade etmezse beni, yanımdaki yardımcılarımı ve askerlerimi yok et! Eğer içtenliğimi kabul ediyorsan, düşmanlara karşı bu cihatta bana yardım et ve beni muzaffer bir Sultan kıl!”

Buharalı Ebû Nasr Muhammed, Alparslan’a, bütün İslam âleminin Müslümanların zaferi için dua ettikleri cuma günü öğle vaktinde düşmana saldırması tavsiyesinde bulunur.

Sultan Alparslan askerleriyle beraber cuma namazını kıldıktan sonra, “Ölürsem kefenim olsun,” dediği beyaz bir elbiseyle ordusunun karşısına çıkıp şöyle konuşur:

“Ey askerlerim ve komutanlarım! Daha ne zamana kadar biz azınlıkta, düşman çoğunlukta olmak üzere, böyle bekleyeceğiz? Ben bizzat Müslümanların minberlerde bizim için dua etmekte oldukları bu saatte düşmanın üzerine atılmak istiyorum. Galip gelirsek arzu ettiğimiz sonuç hasıl olacaktır, aksi takdirde şehit olarak cennete gideriz. Bugün burada ne emreden bir sultan ne de emir alan bir asker var; ben de içinizden biri olarak sizinle birlikte savaşacağım; benimle gelmek isteyenler peşime düşsünler, istemeyenler serbestçe geri dönebilirler. Biz, Müslümanların eskiden beri yapageldikleri bir gaza yapıyoruz.”

Sultan’ın bu konuşmasına karşılık hep bir ağızdan ordusu ona şöyle seslenir:

“Ey Sultan, biz senin kullarınız, sen ne yaparsan biz de aynısını yaparız ve sana yardım ederiz, istediğin gibi hareket et.”

Bu sözlerin ardından atının kuyruğunu bizzat bağlayan Sultan Alparslan İslam’ın zaferiyle sonuçlanacak savaşı başlatır.

Gece yarısına kadar devam eden Malazgirt Meydan Muharebesi’nde Bizanslılar ağır yenilgiye uğrar.

Bizans ordusunun büyük bir kısmı kılıçtan geçirilir, imparator ve çok sayıda general esir alınır, kimi askerler de kaçarak canlarını kurtarır.

Büyük Selçuklu hükümdarı Sultan Alparslan, kendisinden oldukça büyük bir orduyu uyguladığı akıllı savaş planıyla mağlup etmiştir.

Malazgirt Zaferi sonrası Bizans ordusu çökertildi ve Anadolu’nun kapıları ardına kadar Türkmenlere açıldı. Akabinde Anadolu, Türkiye olur.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.