ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Ankara Ulus’taki Yahudi mahallesi

Ankara Ulus’taki Yahudi mahallesi
28.07.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Varlık vergisi kanunu sonrası Ankara’dan dolayısıyla Türkiye’den gitmek zorunda olan Musevilerin yüzlerce yıllık mahallesiydi burası. İddialara göre Roma’dan bu yana Ankara Kalesi’nin eteklerin yaşamaktaydılar.

Ulus’ta İstiklal Mahallesi’nin sınırları içerisinde kalan Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bulunduğu Anafartalar ile vergi dairesinin yer aldığı Denizciler caddesinin arasında kalan Yahudi mahallesindeki binalar günümüzde yıkık dökük olsalar da sinagog hala zamana karşı direnmektedir. Birlik ve Kargı adlı sokakların da yer aldığı mahalleye en yakın cami ise Leblebicioğlu.

Mahalleye Anafartalar caddesinden merdivenlerden inilirken, Denizciler caddesinden ise zeminin uygun olmasından dolayı Leblebicioğlu camisinin olduğu köşeden araçla veya yürüyerek girilebilir.

Mahalleden araçla çıkış ise, öncesinde Yeğenbey günümüzde ise Dışkapı Vergi Dairesi olarak hizmet veren binanın arkasında yer alan Çanakkale sokaktan rahatlıkla yapılmaktadır. İşte tam da buradan çıkarken meşhur “bitli sinema” Sümer sineması Boğaziçi’ne varmadan sağınızda kalacaktır.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.