ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Arıcan: İklim değişikliğine uyum stratejileri önem kazandı

Arıcan: İklim değişikliğine uyum stratejileri önem kazandı
30.03.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, “İklim değişikliği de çağımızın küresel ölçekteki en önemli sorunlarından biridir. Kamu kurumlarının, özel sektörün, üniversitelerin ve sivil toplum kuruluşlarının ortak bir çözüm etrafında bir araya gelmesi gerekmektedir.” dedi.

İklim değişikliğiyle mücadele ve iklim değişikliğinin ekonomiye etkisini en aza indirmek amacıyla düzenlenen ve kendi alanında dünyada ilk olan “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’nde konuşan Arıcan,  “İklim değişikliğiyle mücadele etmek için emisyonların azaltılması, yutak alanların iyileştirilmesi, ormanlaştırma faaliyetlerine hız verilmesi, düşük karbonlu ekonomiye geçiş için fırsatların değerlendirilmesi önemli temel politikalardır. Bu kapsamda herkes üzerine düşen görevi yerine getirirken dünyamızın daha yaşanabilir bir yer olmasını sağlayacak şekilde işbirlikleri ve ortaklıkları daha iyi bir hale getirmemiz de elzemdir” diye konuştu.

Konuşmasında ülkemizin geçtiğimiz yıl Paris Anlaşmasına taraf olarak uluslararası ölçekte sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığını ifade eden Genel Başkan Arıcan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz yıl BM Genel Kurulunda 2053 yılına kadar Net Sıfır Emisyon Azaltım Hedefini açıklayarak ülke olarak bizlerin de uzun dönemde ortak sorunun çözümünde sağladığımız katkıyı beyan etmesinin en güzel örneğidir. İklim değişikliğinin azaltılması kadar iklim değişikliğine uyum da önemli bir konudur. Bu kapsamda iklim değişikliği için etki, etkilenebilirlik ve risk analizleri yapılarak ulusal, bölgesel ve yerel ölçekte uyum eylemlerinin uygulanması büyük önem arz etmektedir. Bugün konuşulacak olan iklim değişikliğine uyum için yerelde su yönetimi oturumun da buna hizmet edebilecek sonuçların çıkmasını ümit etmekteyim.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.