tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Azerbaycan halkının üzüntü ve şeref günü: 20 Ocak

Azerbaycan halkının üzüntü ve şeref günü: 20 Ocak
20.01.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Azerbaycan Devlet Tercüme Merkezi’nin 20 Ocak ile ilgili açıklamalarını ve hazırladıkları videoyu Gerçek Tarih okurları için paylaşıyoruz:

Azerbaycan halkının aklına “Kanlı Ocak” olarak sonsuza kadar kazınmış 20 Ocak trajedisinin üzerinden 32 yıl geçti.

1990 yılı ocak ayının 19’dan 20’sine geçen gece saat 23:30’da hiçbir uyarı yapılmadan başkent Bakü’ye saldırarak sivil halka karşı cinayet işlenmiş, Sovyet Silahlı Kuvvetleri’nce 147 vatandaş katledilmiş, 638 kişi yaralanmış, 841 kişi nedensiz tutuklanmış, yüzlerce insana işkence yapılmıştır.

 O günlerde Bakü’de yapılan katliamlar ve yağmalamalar ülkenin birçok bölgelerinde de görüldü. Katledilenler arasında Azerbaycan Türkleri dışında 6 Rus, 3 Yahudi, 3 Tatar, çocuklar, yaşlılar ve kadınlar vardı.

Sovyet İmparatorluğunca hazırlanmış bu amansız işgal olayının önemli amacı Azerbaycan halkının ulusal bağımsızlık ruhunun boğulması ve Ermenistan parlamentosunun aynı yılın 9 Ocağında Dağlık Karabağ’ı kendi sınırları içine alma kararına karşı Bakü’de düzenlenen toplu ayaklanmaları bastırılmasıydı.

Ülkede görülen kaos ve anarşiden, yönetimdekilerin acemiliğinden kaynaklanmış bu olayların ertesi günü Azerbaycan’ın Moskova temsilciliğinde basın toplantısı düzenleyen Haydar Aliyev Bakü’de yapılan bu katliamı keskin dille kötüleyerek, silahsız sivil halka karşı yapılan bu terörü insan haklarına ve özgürlüklerine, demokratik değerlere karşı yönelik eylem olarak adlandırdı.

Tam 32 yıl önce yapılmış bu kanlı trajedi, yaşına, mesleğine, siyasi konumuna bakmaksızın bütün Azerbaycan halkını yumruk gibi birleştirdi. Bu birlik tüm politik, yasal, insani sınırları aşan Vandalizm eylemine Azerbaycan’a sokulmuş Sovyet ordularınca yapılan askeri politik cinayete karşı çıkmanın, eski Sovyet İmparatorluğuna güvensizlik ve nefret duygusunun göstergesiydi.

Yıllar geçti, Azerbaycan Halkı yeniden birleşti, yeniden bir hedefe vuran demir yumruğa dönüştü. Bu, 44 günlük Vatan Savaşı’nda kazanılan muhteşem zafer sevincinin, halkın devletine, ordusuna, muzaffer başkomutanına sonsuz güven ve sevgi birliğiydi!

32 yıl süresince  her yıl “20 Ocak” günü yüzbinlerce insan kutsal ziyaret yerine dönüşmüş Şehitler Hiyabanını ziyaret etmekte, hürriyet, bağımsızlık, toprak bütünlüğü uğruna can veren şehitleri saygı ve rahmetle anmaktadır.

VİDEO İÇİN

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.