ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Çanakkale Cephesi’nde Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edilen harita

Çanakkale Savaşı, tarihi değiştiren olaylardan biridir. Nitekim, Çanakkale Boğazı’nı geçemeyen İtilaf kuvvetleri donanması Rusya’ya ulaşamadı bu …

Çanakkale Cephesi’nde Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edilen harita
12.10.2021
A+
A-

Çanakkale Savaşı, tarihi değiştiren olaylardan biridir. Nitekim, Çanakkale Boğazı’nı geçemeyen İtilaf kuvvetleri donanması Rusya’ya ulaşamadı bu da Rusya’da Bolşevik İhtilali ile sonuçlandı.

Çanakkale Cephesi denilince akla gelen ilk kuvvetlerden biri 57. Alay’dır. 57. Alay’ın komutanı Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey, cephe komutanlarından biri olan Tümen Komutanı Mustafa Kemal Paşa’ya bir harita hediye etti.

İşte Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edilen haritanın anlatıldığı bölüm:

“Düztepe mevkiinde ölmüş olan bir Anzak Subayının üzerinde bir dua kitabı ve iki harita çıkar. Haritanın üzerinde 3.Avustralya Piyade Tugayı 12.Tabur da görevli Teğmen Penistan James Petterson adı yazılıdır. Bu haritaları inceleyen 57.Alay Kumandanı Binbaşı Avni Bey şu not düşer:
“ 25 Nisan’da Arıburnu’na çıkan düşmanı sahile kadar def eden Elliyedinci Alay tarafından düşmanın esir zabitanından elde edilen 1 numaralı Gelibolu Haritası olup bir hatıra-i naçiz olarak muhterem Ondokuzuncu Fırkamızın Kumandanına takdim olunur.”

Bu notun ardından şu yazıyla birlikte iki haritayı Mustafa Kemal Paşa’nın Tümen Komutanı olduğu, Tümen Kumandanlığı’na gönderir. Yazıda şunlar yazılıdır:

“Düşmanın karaya asker ihraç ettiği gün alayımız tarafından sahile kadar def ve bir haylisi telef edilen İngiliz ordusu zabitanından birisinin üzerinden zuhur eden ve fakat şimdi elde edilen Gelibolu ve Çanakkale’nin birer kıta 1 ve 3 numaralı haritaları kıymettar ve şanlı bir tarihi bir hatıra olmak üzere muhterem Kumandanımıza takdim ederim.”

Haritayı alan Mustafa Kemal Paşa, Hüseyin Avni Bey’in notunun yanına şu notu düşer ve 1 numaralı haritayı Kolordu Kumandanı Esat Paşa’ya gönderir. “30 Nisan 1915. Bu hatıranın umum kolordumuz namına muhterem Kolordu Kumandanımız Esat Paşa Hazretlerine arz ve takdimi uygundur.”

2 numaralı harita Mustafa Kemal Paşa da kalırken, Binbaşı Avni Bey ise Patterson’un dua kitabını hatıra olarak saklar.

57. Alay Komutanı Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey’in hayatı Hüseyin Avni Tanman ve Ahmet Yurttakal tarafından kaleme alındı. Şanlı 57. Alay’ın Cesur Komutanı Şehit Yarbay Hüseyin Avni Bey adını taşıyan kitap, Kronik Kitap tarafından yayımlandı.

https://odatv4.com/kultur-sanat/ataturk-e-hediye-edilen-harita-218652

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.