tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Denizin altındaki en ünlü turistik mekan: Titanik gemisi batığı!

Denizin altındaki en ünlü turistik mekan: Titanik gemisi batığı!
22.06.2023
A+
A-

Titanik nerede ve ne zaman battı sorusu yıllardır gündemde. Tarihin gördüğü en büyük yolcu gemileri arasında gösterilen Titanik, daha 1900’lü yılların başında çıktığı ilk seferinde buz dağına çarparak batmıştı. O halde soru şu Titanik nerede, ne zaman ve nasıl battı?

İşte, harita üzerinde Titanik gemisinin battığı yer:

14 Nisan 1912 yılında 2.223 yolcusuyla batan ünlü bir yolcu gemisi Titanik, İngiltere’nin Southampton şehrinden Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrine seyahat etmek üzere yola çıkmıştı. Fakat Atlantik Okyanusu’nda bir buz dağına çarparak battı.

Titanik’in batış yeri olarak bilinen koordinatlar, Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki Newfoundland ve Labrador, Kanada’nın yaklaşık 370 mil (595 km) güneydoğusunda yer alır. Batış noktasının tam koordinatları 41° 44′ 0″ N, 49° 57′ 0″ W olarak belirlenmiştir.

Batışı sonucunda, Titanik gemisinde bulunan yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir.

1.514 kişinin hayatını kaybettiği kazadan bilet aldığı halde binemeyen bir Türk kurtulmuştu. O da Doktor Besim Ömer Akalın’dır (1862-1940). Avrupa seyahatine çıkan doktor geminin kalkışını kaçırdığı için sağ kurtularak tarihe geçmiştir.

Bu büyük felaket, tarihteki en ünlü gemi kazalarından biri olarak bilinmektedir ve batığın olduğu mekana turistik geziler yapılmaktadır.

Titanik’in denizaltındaki batık konumu bir nevi müze mekanı gibi de değerlendirebilir.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.