tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Dünyada ilk UFO’nun göründüğü Nizip ilçesi Osmanlı’da kayıtlara geçmiş

Dünyada ilk UFO’nun göründüğü Nizip ilçesi Osmanlı’da kayıtlara geçmiş
21.10.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Yakın tarihlerde resmi kayıtlara geçen UFO’lara dair ilk kayıt 1878’de ABD’nin Teksas eyaletinde bir çiftçinin yerel gazetede yayımlanan ifadeleriydi. Yaklaşık bir buçuk asır boyunca ilk UFO’nun kayıtlara geçişiyle ilgili Teksaslı çiftçinin ifadelerine işaret edildi. Oysa ki ilk UFO görünmesinin kayıtlara geçişi, üstelik resmi kayıtlı ve şahitli olarak Osmanlı topraklarında olmuştur. Gaziantep’in Nizip ilçesinde 19 Ekim 1839 gecesinde ahali, dünya dışı varlık yani uzaylıların işareti olan UFO görür ve Mardin Kadı Naibi bunu rapor haline getirir.

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yaşanılanlar NTV Tarih dergisinin Haziran 2010 sayısında anlatılır. Dergideki hadiseyle ilgili ifadeler ntv.com.tr’de 28 Mayıs 2010’da “Dünyada ilk UFO Mardin’de görüldü” başlığıyla şöyle yer alır:

“Gaziantep’e bağlı olan Nizip’te 19 Ekim 1839 gecesi herkesi hayrete ve korkuya düşüren ışıklar görülmüştü. Sofya’daki Osmanlı arşivlerinde bulunan bir belge, UFO hadiselerinin tarihteki tanıklı-kayıtlı şimdilik ilk örneğini oluşturuyor. Bu belge, Sofya’daki Osmanlı arşivlerinde çalışan Evgeni Raduşev tarafından ortaya çıkarılana kadar, yakın çağlarda UFO’lara dair ilk kayıt, 1878’de ABD’De Texas eyaletindeki bir köylünün dönemin yerel gazetesinde yayımlanan iddiasıydı. Hayra yorulan bu olay, Osmanlılara felaket getirdi, 8 ay sonra Nizip Savaşı kaybedildi. II Mahmud kahrından öldü.”

Sofya Osmanlı arşivlerinde bulunan söz konusu belgede, Mardin kadı naibi, gökyüzünde gördüklerini şu ifadelerle anlatır:

“İşbu mübarek senenin yücelenmiş Receb ayının sonu (19 Ekim 1838) Perşembe gecesi saat dört buçuk sularında hatalardan uzak yüce Allah tarafından şiddetli rüzgâr ve fırtına çıktı. Korkunç bir karanlıkta göz gözü görmez oldu. Hemen o dakikada semada kıble ve şark arasında bir büyük sini kadar bir ulu nûr göründü. Ufuk gündüz gibi aydınlandı ve ışıldadı. Herkesi büyük bir korku sardı ve duaya yalvarışa yönelindi. Sonra o ulu nûr semada parça parça olup yeryüzüne düşmeye başladı. Bu ilâhi gerçeği, gerek Mardin şehri içinde gerek Haram adlı köyde bulunan Asakir-i Muntazama-i Şahane ve diğer kimseler gözlemlediler, gördüler. Adı geçen askerlerin yazısı ve ihbarı üzerine o büyük nûr yere düştüğünde karakol çadırında bulunan neferlerin kılıçlarının ve süngülerinin ucunda mum gibi ışıklar parlamış. Her ne kadar uçlarını silmişlerse de gitmemiş ama birkaç dakika sonra kendiliğinden kaybolmuş. Bu alâmet inşaallah velinimetimiz padişahımızın her yönden başarılı ve muzaffer olacağına delildir.”

Hadiseyle ilgili Sofya Osmanlı arşivindeki belge.

UFO NEDİR?

Dünya dışı varlıkları, uzaylıları işaret eden UFO sözcüğünün İngilizce açılımı “Unidentified Flying Object” şeklinde olup tanımın ortaya çıkışı da 1947 yılına dayanır. Kısaca UFO olarak bilinen tanımı Türkçeye çevirdiğimizde ise “tanımlanamayan uçan nesne” manasına gelmektedir. Uçan daire kavramı Türkçeye de “UFO” olarak girmiştir. Ayrıca İngilizce’de “uçan çay tabağı” anlamına gelen “flying saucer” ifadesi de UFO yerine kullanılan bir başka sözcüktür. ABD’li iş insanı, siyasetçi ve pilot Kenneth Arnold, 1947’de küçük uçağı ile Washington’daki Rainier Dağı civarında uçarken, 9 tane, “hilal şeklinde” uçan nesne gördüğünü iddia eder ve bu nesnelerinde suda sektirilen çay tabakları gibi hareket ettiğini söyler. Arnold’un gördüklerini haberleştiren gazete yanlış şekilde “nesnelerin çay tabağı şeklinde olduğu” ifadesine yer verirken “flying saucer” tanımı da hafızalara kazınır.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

  1. Mükremin dedi ki:

    Çok ilginç bilgiler, sağolun.