ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Fatih Sultan Mehmet tuğralı vakfiyenin satışı durduruldu

Fatih Sultan Mehmet tuğralı vakfiyenin satışı durduruldu
24.10.2021
A+
A-

İngiltere’nin başkenti Londra’da müzayedede satışa çıkarılacağı ilan edilen ve üzerinde Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in tuğrası bulunan Zağanos Paşa Vakfı’nın vakfiyesi, Türkiye’nin müdahalesiyle satıştan çekildiği öğrenildi.

Ajanslar, Balıkesir’de bulunan Zağanos Paşa Vakfı’nın kuruluş amacı ve kuruluş şartlarının yer aldığı Hicri 866 tarihli (1462) vakfiyenin, İngiltere’nin başkenti Londra’daki müzayedede satışa çıkarılacağını duyurmuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi Başkanlığı ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlığı’nın yaptığı araştırmada, vakfiyenin 1918-1920’li yıllarında İngilizlerin İstanbul’u işgali sırasında kaçırılan eserlerden olduğu tespit edildi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde Zağanos Paşa Vakfı’nın tüm yazışmalarının bulunduğu, sadece vakıf senedi olarak da bilinen vakfiyenin kayıp olduğu belirlendi.

Uzun yıllardır aranan vakfiyenin müzayedede satışa çıkarılacağının öğrenilmesi üzerine Türkiye, iade süreci için resmi çalışmalar başlattı. Vakıflar Genel Müdürlüğü Tescil Dairesi ile Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Dairesi Başkanlıkları, INTERPOL’e eserin iadesi için başvuruda bulundu. Vakıflar Genel Müdürlüğü uzmanları ayrıca müzayede evi ile de görüşme gerçekleştirdi. Türkiye’nin girişimleri sonuç verdi ve  vakfiyenin satıştan çekildiği öğrenildi.

Konuyla ilgili resmi kurumların çalışma yürüttüğü de edinilen bilgiler arasında.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.