ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Hamas rehinesi kadın konuştu İsrail karıştı!

Hamas’ın serbest bıraktığı 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz, İsrail toplumunda ve medyasında büyük bir tartışma yarattı.

Hamas rehinesi kadın konuştu İsrail karıştı!
25.10.2023
A+
A-

24 Ekim Salı günü Tel Aviv’deki Ichilov Hastanesi önünde düzenlenen basın toplantısında, Hamas tarafından 17 gün boyunca esir tutulduktan sonra serbest bırakılan 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yocheved Lifshitz, kendisini kaçıran Hamas üyelerinin kendisine iyi davrandığını ve ona Kuran’a inandıklarını söylediklerini belirtti. Ayrıca, tünellerdeki koşulların kendilerine sunulduğunu ve doktorun düzenli olarak kendilerini kontrol ettiğini ifade etti. Bu açıklamalar, İsrail kamuoyu ve medyasında büyük bir tepkiyle karşılandı.

Lifshitz’in açıklamaları, İsrailli uluslararası ilişkiler uzmanları ve gazeteciler tarafından, İsrail hükümetinin Hamas’ın propagandasına katkı sağladığı şeklinde eleştirildi. Bazıları, bu tür bir basın toplantısının daha sıkı denetlenmesi gerektiğini savunurken, diğerleri ise hastaneyi suçladı.

Hamas, son günlerde Lifshitz ve 79 yaşındaki Nurit Cooper gibi yaşlı rehineleri serbest bırakmıştı. Ancak İsrail’e göre, hala en az 220 kişi Hamas’ın elinde rehin tutulmaya devam ediyor.

The Times of İsrael’in haberine göre yaşlı kadının açıklamaları, İsrail toplumunda ve medyasında büyük bir tartışmaya neden oldu ve Hamas’ın bu durumu bir propaganda zaferi olarak kullandığı öne sürüldü.

GERÇEK TARİH

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.