tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

İngiliz istihbaratı Ukrayna lideri Zelenskiy’in yerine geçecek ismi belirledi

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) eski ajanlarından Larry Johnson, İngiliz istihbarat servislerinin Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ı Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in halefi olarak seçtiğini ifade etti.

İngiliz istihbaratı Ukrayna lideri Zelenskiy’in yerine geçecek ismi belirledi
12.11.2023
A+
A-

Dialogue works adlı YouTube kanalındaki programda konuşan Johnson, “İngiliz istihbaratı, küçük komedyen Zelenskiy’in artık işe yaramadığını ve Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy gibi birinin daha önemli bir rol oynayacak birine ihtiyaçları olduğunu anlıyor” dedi.

Ukrayna’nın Rusya’yla çatışmada başarısız olması ve Zelenskiy’in Moskova’yla müzakereleri reddetmesi nedeniyle Batılı istihbarat servislerinin Zelenskiy’in halefini aramasına izin verildiğini kaydeden Johnson, “Zalujnıy’ın uygun bir halef olacağı ve gelecekte Rus yönetimiyle uzlaşma yapacağı umuluyor” ifadelerini kullandı.

Johnson, Batı’nın Zelenskiy’e vaktinin dolduğu mesajını verdiğinin de altını çizdi.

Zalujnıy, Economist dergisi için yazdığı makalede Ukrayna’daki durumu Kiev için ‘çıkmaz’ olarak nitelemiş ve Ukrayna ordusunun cephede derin ve fayda sağlayacak bir atılım yapamayacağını itiraf etmişti.

Sputnik Türkçe

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.