ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

İngiltere’de dışişleri bakanı değişimi: David Cameron’un dönüşü

İngiltere’de dışişleri bakanı değişimi: David Cameron’un dönüşü
14.11.2023
A+
A-

Muhammed Işık/Gerçek Tarih

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 12 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Suella Braverman’ı görevden aldığını açıkladı. Braverman’ın görevden alınmasına, Filistin’e destek gösterilerini yasaklatmaya çalışma çabaları gerekçe gösterildi.

Braverman’ın yerine İçişleri Bakanı olarak atanan James Cleverly, Dışişleri Bakanlığı görevini David Cameron’a bıraktı. Cameron, 2016 yılında yapılan Brexit referandumu sonrasında başbakanlık görevinden istifa etmişti.

Cameron’ın Dönüşü

Cameron’ın Dışişleri Bakanlığı’na atanması, İngiltere siyasetinde dikkat çeken bir gelişme oldu. Cameron, Brexit referandumu sonrasında istifa etmesine rağmen, Muhafazakar Parti içindeki etkinliğini sürdürüyordu.

Cameron’ın Dışişleri Bakanlığı’na atanması, Başbakan Sunak’ın, partinin muhafazakar kanadındaki desteğini pekiştirme çabası olarak yorumlanıyor. Cameron, Brexit’in sıkı bir destekçisi olarak biliniyor.

Braverman’ın Görevden Alınması

Braverman’ın görevden alınması, İngiltere’de Filistin’e destek gösterileri konusunda yaşanan tartışmaların bir sonucu olarak görüldü. Braverman, gösterileri yasaklatmaya çalışarak, insan hakları savunucuları ve muhalefetten eleştiri almıştı.

Braverman’ın görevden alınması, İngiltere’nin Filistin’e yönelik tutumunda bir yumuşama yaşanacağının işareti olarak görülüyor.

İngiliz medyasında, Cameron’un ataması farklı tepkilere neden oldu. The Times gazetesi, atamanın “sürpriz” olduğunu ancak Sunak’ın zor bir dönemden geçtiğini ve “güvenilir bir figüre” ihtiyaç duyduğunu belirterek durumu anlayışla karşıladığını yazdı. The Guardian gazetesi ise, atamanın “son derece tartışmalı” olduğunu ve Cameron’un “İngiltere’nin dış politikasını daha sağa kaydıracağını” savundu.

Cameron’un Dış Politikası Nasıl Olacak?

Cameron, Dışişleri Bakanı olarak ilk açıklamasında, İngiltere’nin NATO ve Avrupa Birliği ile yakın ilişkilerini sürdüreceğini ve küresel bir güç olarak rolünü devam ettireceğini söyledi. Ancak Cameron’un dış politikasının nasıl olacağını tam olarak kestirmek zor.  Cameron’un dış politikasının Brexit’in etkilerini nasıl telafi edeceğine odaklanacağı düşünülüyor. Cameron, Brexit sonrası İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin nasıl olacağı merakla bekleniyor.  İngiltere’nin küresel bir güç olarak konumunu güçlendirmek için çaba göstereceği de tahmin edilebilir. Cameron, Filistin-İsrail sorununun çözümü için aktif bir rol oynamak isteyebilir. Bu konuda, İsrail ve Filistin ile yakın temas halinde olacaktır.

Cameron ayrıca, Rusya-Ukrayna savaşının sona ermesi için diplomatik çabalara katkıda bulunmak isteyecektir. Bu konuda, Rusya ve Ukrayna ile birlikte diğer ülkelerle de çalışacaktır. Cameron’ın Dışişleri Bakanlığı’ndaki performansı, önümüzdeki dönemde İngiltere’nin dış politikasını şekillendirmeye yardımcı olacaktır.

The Guardian gazetesi, Cameron’ın atanmasını “İngiltere’nin dış politikasında bir gerileme” olarak değerlendirdi. Gazete, Cameron’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmayı savunan bir isim olarak bilindiğini ve onun Dışişleri Bakanı olarak atanmasının, İngiltere’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinin daha da gerginleşebileceği anlamına geldiğini belirtti.

The Telegraph gazetesi, Cameron’ın atanmasını “İngiltere’nin dış politikasına istikrar getirme” çabası olarak değerlendirdi. Gazete, Cameron’ın deneyimli bir siyasetçi olduğunu ve onun Dışişleri Bakanı olarak atanmasının, İngiltere’nin dış politikasında istikrarı sağlayabileceğini belirtti.

The Times gazetesi ise, Cameron’ın atanmasını “Başbakan Sunak’ın siyasi kariyerini güçlendirme çabası” olarak değerlendirdi. Gazete, Cameron’ın Sunak’ın eski patronu olduğunu ve onun Dışişleri Bakanı olarak atanmasının, Sunak’ın siyasi kariyerini güçlendirebileceğini belirtti.

İngiltere’de Dışişleri Bakanı değişimi, ülkenin iç siyasetinde ve dış politikasında önemli gelişmelerin habercisi olarak yorumlanıyor. Cameron’ın Dışişleri Bakanlığı’na atanması, Brexit sonrasında İngiltere’nin dış politikasında daha sert bir tutum izleneceğinin işareti olarak görülüyor.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.