tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

İsrail dünyanın gözü önünde katliam yaptı fakat kabul etmedi: “Hamas yaptı!”

İsrail, Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırıda en az 500 kişiyi öldürdüğünü kabul etmedi. Hastane saldırısını araştıracaklarını söyleyen Tel Aviv yönetime göre asıl suçlu İslami Cihad’ın başarısız roket fırlatması!

İsrail dünyanın gözü önünde katliam yaptı fakat kabul etmedi: “Hamas yaptı!”
18.10.2023
A+
A-

İsrail ordu güçleri istihbarat bilgilerine dayanarak, Gazze hastanesindeki ölümcül patlamaya başarısız bir Filistin İslami Cihad roketinin neden olduğunu iddia ederek şu ifadelere yer verdi:

“Operasyonel sistemleri üzerinde yapılan bir analiz, Gazze’de teröristler tarafından bir roket yağmurunun ateşlendiğini ve vurulduğu sırada Gazze’deki El Ahli hastanesinin çok yakınında geçtiğini gösteriyor. Elimizdeki birçok kaynaktan gelen istihbarat, Gazze’deki hastaneyi vuran başarısız roket fırlatmasından İslami Cihad’ın sorumlu olduğunu gösteriyor.”

İsrail yayın kuruluşlarından ve kendilerine bağımsız gazeteciler diyen The Times of İsrael internet sitesi saldırıyı ‘hastanede patlama’ olarak göstermesi dikkat çekti. Amman’daki protesto gösterilerini The Times of İsrael haber sitesi şu şekilde duyurdu: “Hastanedeki patlamanın ardından düzinelerce kişi Ürdün’deki İsrail Büyükelçiliğini basmaya çalıştı. Gazze’deki hastane patlamasının ardından onlarca kişi Ürdün’deki İsrail büyükelçiliğine doğru akın ediyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan henüz yanıt gelmedi. Twitter’daki videolar, binanın etrafını saran ve içeriye girmeye çalışan öfkeli bir kalabalığı gösteriyor.”

İsrail ordusu, hastaneleri hedef almadığında ısrarcı ve en az 500 kişinin hayatını kaybettiği hastane saldırısını kabul etmezken ironik biçimde Gazze hastanesindeki patlamayı hâlâ araştırdığını bildirdi.

İsrailli askeri yetkililer çeşitli medya kuruluşlarına saldırıyı kendilerinin yapmadığı yönünde açıklamalar yaptı. Konu öyle bir noktayı geldi ki, söz konusu saldırının Hamas tarafından yapıldığı iddia edildi. Bu iddia sosyal medya üzerinden Türkiye’ye kadar geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, “Gazze’nin resmi hesabı, hastane saldırısını Hamas’ın yaptığını kabul ediyor” iddiasının doğru olmadığını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, ‘Gazze’nin resmi hesabı, hastane saldırısını Hamas’ın yaptığını kabul ediyor’ iddiası doğru değildir. İddiaya dayanak olarak gösterilen ‘Gaza Report’ hesabı Gazze’nin veya herhangi bir Filistin kurumunun resmi hesabı değildir. Hesabın manipülasyon amaçlı kullanıldığı tespit edilmiştir. Asılsız iddialara itibar etmeyiniz.”

Filistinliler, Batı Şeria’da İsrail’in hastane saldırısını protesto ettiler. Filistin polisinin göz yaşartıcı gazlarla müdahale ettiği, İsrail’in hastane saldırısı protestoları, İsrail medyasında aksi yönde görüldü. ‘Bağımsız gazeteciler’ tarafından yöneltildiği iddia edilen The Times of İsrael haber sitesi Batı Şeria’daki protestoların Hamas’ın hastaneyi vurmasında dolayı gerçekleştiğini iddia etti. İlave olarak Filistin Başbakanı Abbas’ın protesto edildiği duyuruldu.

Bu arada Abbas, Gazze’deki hastane saldırısı sonrası ardından 18 Ekim Çarşamba günü ABD Başkanı Biden’la gerçekleştireceği görüşmeyi iptal ettiğini açıkladı.

İsrail hükümeti hastane saldırısı sonrası özellikle Türkiye ile Fas’taki vatandaşlarını dikkatli olmaları yönünde uyardı. Hatta misilleme saldırıları korkusu nedeniyle vatandaşlarına Türkiye’yi derhal terk etmeleri çağrısı yaptı.

Bu arada Batı basını her ne kadar hastane saldırısından bahsetse de bunun İsrail’in yaptığını belirtmedi. Wall Street Journal haber dahi yapmadı!

New York Times, Washington Post, Associated Press (AP), CNN, BBC, The Guardian ve Reuters gibi yayın kuruluşları saldırının İsrail’in yaptığından söz etmedi.

(MEHMET POYRAZ/İttifakgazetesi.com)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.