tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

“Küresel Güç Denkleminde Türk Devletleri Teşkilatı Çalıştayı” Ankara’da gerçekleştirildi

30.03.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Küresel Güç Denkleminde Türk Devletleri Teşkilatı Çalıştayı, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) ile Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) işbirliğinde gerçekleştirildi. Çalıştayın açılış konuşmaları ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, ASBÜ Bölge Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Enver Arpa ile SASAM Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Emre Karaköse tarafından yapıldı.

Konuşmasında çalıştayın duyarsız kalınamayacak konuları ele aldığını söyleyen ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Türk Devletleri arasındaki iş birliğinin önemli olduğunu ve akademinin bu iş birlikleri içindeki öneminden bahsederken, üniversitelerin, diğer Türk Devletlerinde akademik birimlerinin bulunmasının birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olması açısından değerli olduğunu dile getirdi.

Arıcan, Türk Devletleri Teşkilatı’nın ana unsurlarından birinin “dil unsuru” olduğunu, küreselleşen dünya ve salgın sebebiyle yoğun bir dijital bombardıman altında kalındığını da dikkat çekerek “Devletler kültürleriyle var olan yapılardır. Türk milleti adalet ve merhamet sahibi bir millettir” ifadelerine de yer verdi.

ASBÜ Bölge Çalışmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Enver Arpa, iki oturumlu ve sekiz bildirinin sunulduğu çalıştayın açılış konuşmasında günümüzde dünya güç dengelerinde yaşanan dönüşüme dikkat çekip, bu süreçte yeni etkinlik kazanan teşkilatlanmaların olduğundan bahsetti. Türk Devletleri Teşkilatı’nın yeni etkinlik kazanan teşkilatlar içerisindeki güçlü varlığından, ortak etkinlik ve çaba göstermesi sebebiyle önemli olduğuna vurgu yaptı.

SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse yaptığı açılış konuşmasında iki dünya savaşı sonrası kurgulanan dünya düzeninin tıkanma noktasına geldiğini ve binlerce yıllık insanlık tarihine bilim, kültür, sanat ve ekonomi alanlarında damgasını vuran Türk Milletinin, yeni şekillenecek dünya düzeninde belirleyici olmasının kaçınılmazlığını vurguladı. Türk Konseyi adı yerine Türk Devletleri Teşkilatı adının kabul edilmesinin ad değişikliğinden çok ötede bir anlam taşıdığını belirten Karaköse, İstanbul Zirvesinde kabul edilen Sonuç Bildirisinin Türk Dünyası sevdalılarına rehberlik edecek ve ışık tutacak bir kararlar manzumesi olduğunu ve bildirgenin arka planda devlet aklının bulunduğunu ifade etti.

Çalıştayın “Türk Devletleri Teşkilatını Bekleyen Risk ve Fırsatlar” başlıklı ve ASBÜ Öğr. Üyesi Doç. Dr. Mürsel Bayram moderatörlüğünde yürütülen ilk oturumunda, ASBÜ Öğr. Üyesi Doç. Dr. Meryem Hakim tarafından “Türk Devletlerinin Bağımsızlık Sonrası Ekonomik ve Siyasi Yapısı ile Türk Devletler Teşkilatının Misyonları”, SASAM Jeopolitika Direktörü Dr. Fatih Kocaoğlu tarafından “Ulusal İmparatorluklar Çağında Türk Dünyasının Jeopolitiği”, ASBÜ öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Resul Yalçın tarafından “Türk Dünyasının Geçmişi, Bugünü ve Geleceği”, Türkiye Moldova Dostluk Derneği Başkanı Dr. Rafet Köksal tarafından “Türk Devletleri Teşkilatının Karşılaşması Muhtemel Risk Faktörleri” başlıklı bildiriler sunuldu.

Çalıştayın “Küresel Denklem ve Büyük Güçlerin Etkisi” başlıklı ve ASBÜ öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hatice Çelik moderatörlüğünde yürütülen ikinci oturumunda, ASBÜ öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi F. Tutku Aydın Bezikoğlu tarafından “Sovyet Sonrası Dönemde Rus Dış Politikasına Yeniden Bakmak: Rusya’nın Ukrayna’ya Saldırısı Kaçınılmaz Mıydı?”, SASAM Başkan Yardımcısı Cesurhan Taş tarafından “TDT’nin Güç Üretme ve Güç Odağı Olma Potansiyeli Bakımından İlke, Değer Ve Erdemler Bağlamında Türk Birliği”, ASBÜ Öğretim elemanı Öğr. Gör. Dr. Gökberk Durmaz tarafından “Türk Devletleri Teşkilatı: Uluslararası Siyasetin Sıkışmışlığına Alternatif ve Doğal Bir Yol” ve Business Türk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammed Ruzubay tarafından “Değişen Dünya Dengeleri ve Türk Dünyası” başlıklı bildiriler sunuldu.

ASBÜ Güvercinlik Salonu’nda 29 Mart 2022 günü saat 10 ile 15 arasında süren “Küresel Güç Denkleminde Türk Devletleri Teşkilatı Çalıştayı”, bildirilerin sunulmasının ardından katılımcılardan gelen soruların cevaplanması ile sona erdi.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.