ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Milli kurtuluş günleri ve Kadirli

Milli kurtuluş günleri ve Kadirli
07.03.2023
A+
A-

Geçmişi bilmeden, geleceği inşa etmek zordur.

Dünü bilmeden, bugünü anlamak kolay değildir.

Bugünden;

Çocuklarımızı ve gençlerimizi milli ve manevi değerlerle yetiştirmeden…

Türk ülküsü ve ideallerini, milli ve manevi değerlerimizi onlara aşılamadan…

“Sü (ordu) uyur düşman uyumaz” yani ordunun, yani devletin yani milletin yetişmiş asker ve sivil kurmaylarının uyuması halinde, düşmanlarımızın en savunmasız anımızı kolladıklarını ve bu fırsatı yakaladıkları an geri dönülmez sonuçlar doğuracağı öğretilmeden…

Dâhili ve harici vatan hainlerinin, ve onların işbirlikçilerinin içimizde cirit attıkları, dost görünümlü düşmanlara karşı her an teyakkuzda olunması gerektiği bilinci yerleştirilmeden…

Ve dahi şehirlerimizin kurtuluş günlerinin önem ve ehemmiyeti onlara anlatılmadan…

Ve dahi vatanımızı atalarımızın kanlarıyla koruduğu o anlar temsili olarak da olsa yaşamadan, yaşatılmadan…

Yarınlara hazırlanmak, düşmanlarımızla yarışmak eksik ve güdük kalır…

Tarihini bilmeyen bir milletin, yarınlarından emin olması da, varlığını sürdürmesi de mümkün değildir.

Milli ve manevi değerlerimizi ve dahi tarihimizi çocuklarımıza ve geçlerimize ikmal değil ihmal edersek, milli ve manevi ve dahi tarihi moral gücümüzü yitirirsek, biteriz, yok oluruz.

Atatürk, milletlerin kalkınması için azmin ve kararın ne kadar önemli olduğunu katıldığı bir eğitim programında istikbalimizin teminatı olan öğrencilere (çocuklara) şu tarihi sözüyle ifade ediyor.

“Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.”

Evet, asla yorulmayacağız. Asla, yorulduk da demeyeceğiz.

Devlet olarak, Millet olarak bir olacağız, diri olacağız, güçlü olacağız… 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünya devletlerine karşı verdiği mücadelede durmadan, yorulmadan yoluna devam edecek ve yüksek ideallerine olan yürüyüşünü yorulmadan sürdürecektir.

Evet; “Milli Kurtuluş Günleri” bir milletin, “Mahalli Kurtuluş Günleri” ise o yöre halkının milli mücadele yıllarında verdiği ve zaferle sonuçlanan büyük mücadelelerinin her yıl yapılan törenlerle yeniden hatırlanması, yeni doğan ve yetişen gençlere o zor ve yıkıcı yılların tekrar tekrar hatırlatılması, düşmanlarını iyi tanımaları ve yarınlarından emin olarak geleceklerini daha sağlam inşa etmeleri bakımından çok önemli özel, müstesna günlerdir.

Tüm şehitlerimizle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşlarını, Kadirli’mizin düşman işgalinden kurtuluşunda şehit düşmüş şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Allah rahmet eylesin. Mekânları cennet, makamları ali olsun.

Bu vesile ile Kadirli’mizin 103. Kurtuluş yıldönümünü ve muhterem hemşerilerimin kurtuluş günlerini tebrik ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

7 Mart 2023, SALI / Hasan Yakup CANGÜVEN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.