ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Turgut Özal’a ABD’den 35 yıl önce gönderilen mektubun Adana sırrı ne olabilir?

Turgut Özal’a ABD’den 35 yıl önce gönderilen mektubun Adana sırrı ne olabilir?
07.10.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Kocaeli’nin İzmit ilçesinde sahaf dükkanı sahibi Şerafettin Ergül’ün bir kitabın içinde bulduğu, dönemin Başbakanı Turgut Özal’a Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Washington eyaleti Seattle şehrinden Orrion Johnson isimli bir şahıs tarafından 1987’de gönderildiği anlaşılan ve bulunmasından itibaren 3 yıl boyunca açılmayan mektup nihayetinde Ahmet Özal tarafından açıldı.

Dönemin Adana Valisi Erdoğan Şahinoğlu’na hitaben yazıldığı ve bir kopyasının da Özal’a gönderildiği fark edilen mektupta Adana’da tutuklu bulunan 5 kişi hakkında bilgi ve yardım istenilmesi dikkat çekiyor.

ABD’Lİ HASSAS KONU OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMİŞ

Adana’da tutuklu bulunan kişilere kötü davranılmamasını isteyen ve söz konusu kişilerin neden tutuklu olduklarını mektubunda soran Orrion Johnson işkenceye uğramamaları içinde temenni de bulunması dikkat çekiyor. 5 Temmuz 1987 tarihinde kaleme alınan mektubun içeriği ise şöyle:

“Sevgili beyefendi, yakın zamanda gözaltı haberi gelen bu beş adam; Yusuf Yürekli, İmayet Torunay, Ahmet Özgentürk, Cumali Güven, Özkan Ünlü adına bu yazıyı kaleme alıyorum. Israrla rica ediyorum ki, bu kişiler aileleriyle ve kendilerine atanan yasal temsilcileri ile iletişime geçebilsinler. Ayrıca rica ediyorum bu kişiler, gözaltındayken kötü muamele görüp işkenceye uğramasınlar. Bu kişiler neden gözaltına alındılar? Saygılarımla talep ediyorum ki, haklarında verilen kararlar bana, tüm endişeli vatandaşlara ve topluluklara bildirilsin. Türk yasalarına göre; bu kişiler, duruma özel veya legal olarak değiştirilmediği sürece, 8 Temmuz 1987’den önce serbest bırakılmalı. Lütfen oldukça hassas konuyu inceleyin. Tüm saygılarımla, Orrion Johnson.”

5 Temmuz 1987 tarihinde ABD’li Orrion Johnson tarafından kaleme alınan mektup.

MEKTUBUN ADANA BAĞLANTISI MERAK UYANDIRDI

TEK Partisi Genel Başkanı ve Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal mektubun içeriği hakkında açıklamalar da bulundu. Kocaeli’ne gelerek söz konusu mektubu açan Ahmet Özal adı geçen şahısların neden tutuklu olduğunu resmi yetkililerin bileceğini söyledi. Türkiye gazetesinin haberine göre açıklamasının devamında Özal şu ifadelere yer verdi:

“1987 yılında yazılmış mektubun içeriğini merak ettim, zarfı haberlerde gördüm. Mektup, Amerika’dan postaya verilmiş. İngilizce yazılmış ve Amerikalı birisi göndermiş. Bir sayfalık bir mektup onu da okudum. 1987 yılında Adana Valisine yazılmış bir mektup, kopyası da cc denilerek, ilgilenmesi için babama gönderilmiş. Babam o zaman başbakandı. Mektupta 4-5 kişiden bahsediliyor. Mektubu yazan kişi, o isimlerin gözaltına alınmalarının nedeninin ne olduğunu, onlara mutlaka iyi davranılması gerektiği, bunların bir suçları yoksa eğer serbest bırakılmaları gerektiğine ilişkin validen ve babamdan rica ediyor. O isimlerin kim olduğunu bilmiyoruz ama mutlaka birileri onları inceleyecektir. Mektubu yazan adam Orrion Johnson, Adana’dakiler ile ne bağlantısı var? Ne ilişkisi var? O konuda hiçbir fikrim yok. Zaten zarfta hepsinin isimleri yazıyor. Bunların isimlerini ancak istihbaratlar ve devletler bilebilir, ben bilemem. Belki bu bireyler vardır ama tabii ki 1987 yılı, 30 küsur sene geçmiş. Belki hayatta bile değildir.”

Orrion Johnson mektubunda Adana’da tutuklu bulunan kişilerin 8 Temmuz 1987 tarihinden önce serbest bırakılmasını ve meselenin hassas konu olduğuna vurgulaması dikkat çekiyor.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.