ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

TYB Ankara Şubesi öğrencileri şair ve yazarlarla buluşturdu

<strong>TYB Ankara Şubesi öğrencileri şair ve yazarlarla buluşturdu</strong>
11.03.2023
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Başkent Ankara’da “Mart 2023 Okur-Yazar Buluşmaları” “Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı” temasıyla liselerde gerçekleştirildi. Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Ankara Şubesi’nin Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mamak Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği  “Akif ve İstiklal Marşı” temalı okur-yazar buluşmaları Ankara liselerinde düzenlendi.

Keçiören Borsa İstanbul Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde konuşma gerçekleştiren şair-yazar Talip Işık, Mehmet Akif’in doğduğu şehir İstanbul’dan, İstanbul’un, Doğu Batı arasında Osmanlı Devleti’nin Başkenti olarak üstlendiği kültürel ve jeopolitik önemine değindi.

Işık, özellikle Akif’in doğup büyüdüğü Fatih semtinin nice zaferlere tanıklık ettiğini, milletimizin nice hüzün ve kederine ortak olduğunu ve Milli Şairimizin bu manevi iklimde yetiştiğini vurguladı. Ayrıca annesi Emine Şerife Hanımın Buharalı olması, Babası Tahir Efendi’nin Osmanlıya bağlı Arnavutluk’un İpek kasabasından olması ve İstanbul’a yerleşmeleri ülkenin de yakın tarihine şahitlik ettiğine dikkat çekti.

“Mehmet Akif Ersoy’un ifadesiyle, Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın. Sözde hürriyet, eşitlik ve kardeşlik söylemleriyle ülkemizi bölmeye çalışan zihniyetlere fırsat vermesin,” sözlerinin ardından şair-yazar Talip Işık, İstiklal Marşı’nın son kıtasını okuyarak konferansını tamamladı. Konferansın ardından kendi şiir kitaplarını ücretsiz olarak öğrencilere imzalayıp dağıttı.

Şair-Yazar Talip Işık

***

Gazeteci ve araştırmacı yazar Mehmet Poyraz Mamak’ta Abidin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi. Poyraz, burada yaptığı konuşmada günümüz gençliğinin Milli Şairimiz Mehmet Akif’i mutlaka anlamasına dikkat çekerek, “İslam ve vatan kaygısı çeken merhum Akif diğer yandan gençlere önem veriyor ve Müslümanca yetişmelerini arzuluyordu. Bunun örneğini Safahat eserinde görebiliyoruz ve gençlerin oradaki Asım metnini mutlaka okumalarını tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gazeteci ve Araştırmacı Yazar Mehmet Poyraz

***

Mamak’ta bulunan Abidinpaşa Anadolu Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen yazar Muhammed Işık yaptığı konuşmada Mehmet Akif’in duruşuna ve şahsiyetine dikkat çekti. Işık, öğrencileri Mehmet Akif gibi olmaya davet edere şu ifadelere yer verdi: “Mehmet Akif Ersoy vatanseverdir, idealisttir, karakter sahibidir. Bizler de öyle olmak için gayret edeceğiz. Duruşumuz net olacak. İdealist olmak zorundayız. Zor şartların oluşmasını beklemeden kendimizi en iyi şekilde yetiştirmeliyiz ki, gerektiğinde, destek istenildiğinde, Mehmet Akif Ersoy gibi tüm benliğimizle vatanımıza hizmet edebilelim.”

Yazar Muhammed Işık

Cebeci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik konuşma gerçekleştiren şair-yazar Nuray Alper, Mehmet Akif’in şahsiyetine vurgu yaptı. Akif’in derviş ruhlu olduğundan bahsederek İstiklal Marşı’nın maneviyatına değindi.

Şair-Yazar Nuray Alper öğrencilerle.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.