tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Ukrayna’da savaş tecrübesi olan mahkûmlar cepheye

Ukrayna’da savaş tecrübesi olan mahkûmlar cepheye
01.03.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Savaş bölgesinden gelen yeni belirtilere göre, Rus ordusunun başkent Kiev’e büyük bir saldırı için tüm hazırlıkları tamamladığı iddia edildi. Hürriyet’ten Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre Kiev yakınına gelen 5 kilometrelik Rus askeri konvoyu saldırıya hazır beklerken dün en şiddetli çatışmalar ikinci büyük kent Harkov’da yaşandı.

Savaşın beşinci gününde dün taraflar ilk kez masaya otururken Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’den gelecek 24 saatin kritik olduğu uyarısı geldi. Sahadaki hareketlilik de Rus askerinin Belarus’ta kurulan masadan çıkacak sonuca göre büyük bir saldırıya hazırlandığı endişesine neden oluyor. Sahadan gelen işaretler Rus ordusunun başkent Kiev’e büyük bir saldırı için tüm hazırlıkları tamamladığı yönünde. Belarus sınırında kurulan müzakere masasının sonuçsuz dağılması durumunda Rus kara birliklerinin bu sabah itibarıyla kapsamlı operasyona başlayabileceği konuşuluyor.

RUSYA: SİVİLLER ÇIKSIN
Saldırıya dair ilk sinyali Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Genelar İgor Konaşenkov verdi. Dün sabah Kiev halkına seslenen Rus General, “Sivillerin Kiev’i terk etmelerini öneriyoruz. Şehir ablukamız altında ve sivillerin çıkışına izin vereceğiz. Kiev-Vasilkov karayolu sivillerin tahliyesi için ayırıldı, isteyen bu güzergâhı kullanabilir” dedi. Zelenski hükümetini, sivil halkı canlı kalkan olarak kullanmakla suçladı.

5 KM’LİK RUS KONVOYU
Büyük saldırının ikinci göstergesi ise Belarus istikametinden Kiev’e doğru ilerleyen dev Rus konvoyu. Konvoyun fotoğrafları ve konumuna dair detayları ABD’li uydu görüntüleme şirketi Maxar yayımladı. Yüzlerce askeri araçtan oluşan tam 5 kilometre uzunluğundaki konvoyun, Kiev’e sadece 35 kilometre mesafede olduğu belirtiliyor. Maxar’ın paylaştığı uydu fotoğraflarında ayrıca, Ukrayna sınırına 15 kilometre mesafede tarlalar ile ormanlık alanlara yeni Rus zırhlı birliklerinin konuşlandığı da görüldü. Bu arada ABD’li istihbarat yetkilileri, Belarus ordusunun da savaşa dahil olmaya hazırlandığını iddia etti. İstihbarat kaynaklarına göre, önceki gece görece daha sessiz geçerken çatışmalar Belarus ordusunun da katılımıyla hızla tırmanabilir.

MAHKÛMLAR BIRAKILACAK
Ukrayna yönetimi ise Kiev’i savunmak için son hazırlıklarını yapıyor. Şehirde ordu, polis ve silah altına alınan sivillerden oluşan en az 100 bin kişilik bir mukavemet gücü kurulduğu ilan edildi. Ukrayna Savunma Bakanlığı silah altına alınan sivil halka, Rus araçlarının zayıf noktalarını gösteren posterler dağıtmaya başladı. Bu arada Cumhurbaşkanı Zelenski, “ülkesini savunmak ve suçlarını telafi etmek isteyen”, savaş tecrübesi bulunan mahkûmların serbest bırakılacağını açıkladı. Zelenski bu kararı almanın “ahlaki açıdan kolay olmadığını” da söyledi.
gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.