ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Uzay turistleri astronotsuz yolculuğa hazırlanıyor

Uzay turistleri astronotsuz yolculuğa hazırlanıyor
14.09.2021
A+
A-

ABD’li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, 60 yıllık insanlı uzay uçuşu tarihinde ilk kez, astronotların desteğine ihtiyaç duymadan, 4 yolcusuyla dünya yörüngesinde Esinlenme-4 (Inspiration4) adı verilen 3 günlük bir tur gerçekleştirecek.

Uçuşun masraflarını üstlenen 38 yaşındaki iş insanı Jared Isaacman’la birlikte, çocukken kanserle mücadele eden 29 yaşındaki bir sağlık çalışanı ile uçuş için düzenlenen yarışmayı kazanan 51 yaşındaki bir jeoloji öğretmeni ve 42 yaşındaki eski bir kadın savaş pilotu da yer alıyor.

Uzay turistleri, SpaceX’in, ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) adına Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) astronot göndermek için kullandığı türden tam otomatik bir Dragon kapsülünde yolculuk edecek.

Kennedy Uzay Merkezi’nden 15 Eylül gecesi yapılacak fırlatmayla başlayacak olan yolculuk, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yaklaşık 160 kilometre daha yükseğine ve toplamda 575 kilometre mesafede başlamış olacak. 575 kilometrelik yükseklik, Hubble Uzay Teleskobunun da mevcut yörüngesinin az yukarısında kaldığı da edinilen bilgiler arasında.

Geçtiğimiz aylarda kısa süreli uzay yolculukları yapılmıştı

İngiliz iş insanı Sir Richard Bronson,11 Temmuz 2021 tarihinde kendi şirketi Virgin Galactic’in geliştirdiği Unity-2 uzay aracıyla, uzayın başladığı nokta olarak kabul gören yerden 100 kilometre yüksekliğe seyahat etmişti. Branson ile beraber 6 kişiyi taşıyan Unity-2 uzay aracı, ABD’nin New Mexico eyaletinden fırlatılmış, yolcularıyla beraber sorunsuz şekilde dünyaya dönmüştü.

ABD’li e-ticaret firması Amazon’un kurucusu Jeff Bezos ise 20 Temmuz’da, kendi şirketi Blue Origin’in tasarladığı araçla uzaya seyahat etmişti. 4 kişilik mürettebatının tamamı sivillerden oluşan ve tarihte “pilotsuz yapılan ilk uçuş olma” özelliğini taşıyan uçuş, ortalama 10 dakika sürmüştü.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.