tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Wagner’in Rusya’da yaptığı isyan “Adalet Yürüyüşü” oldu!

Wagner’in Rusya’da yaptığı isyan “Adalet Yürüyüşü” oldu!
24.06.2023
A+
A-

Rusya’nın milliyetçi bilinen paralı asker grubu diğer adıyla özel güvenlik şirketi Wagner’in Rusya’da başlattığı isyan Belarus’un araya girmesiyle sona erdi.  Putin’in onayı ile Wagner lideri Prigojin’le görüşme gerçekleştiren Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Wagner’in Rusya topraklarında ilerleyişini durdurmayı kabul ettiğini duyurdu.

Wagner lideri Prigojin, Rus ordusunun kamplarını vurduğunu iddia ederek başlatmış olduğu isyan, 24 saat içinde tehlikeli hale geldi. Rostov’u kontrol altına alan Wagner, Moskova’ya doğru ilerlemeye başladı. Wagner’in olası işgaline karşı harekete geçen Rusya Savunma Bakanlığı, başkent sokaklarına askeri birliklerini yığdı. Tüm dünyanın yakından takip ettiği isyan Belarus lideri Lukaşenko’nun araya girmesiyle son buldu. Lukaşenko, Wagner’in Rus topraklarında ilerleyişini durduğunu bildirdi.

BELARUS GÖRÜŞMELERE DAİR AÇIKLAMA YAPTI:

Lukaşenko, Wagner ile taslak plan yaptı. Buna göre taslak Wagner güçlerinin güvenliğine dair garantiler de içeriyor. Söz konusu taslak ayrıca, gerilimin durdurulması adına atılabilecek başka adımları da içeriyor. Lukaşkenko’nun Wagner lideri Prigojin ile gerçekleştirdiği müzakereler ve bu görüşmeler neticesinde varılan anlaşmaya dair Belarus Devlet Başkanlığı basın servisi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu sabah Belaruslu mevkidaşına (Aleksandr Lukaşenko) ülkesinin güneyinde özel askeri şirket Wagner nedeniyle yaşanan durum konusunda bilgi verdi. Taraflar ortak eylemlerde bulunma konusunda anlaştı.

Ardından Belarus Devlet Başkanı, kendi kanalları üstünden de durumu netleştirip Rusya Devlet Başkanı’nın onayı ile Wagner lideri Yevgeni Prigojin ile görüşmeler gerçekleştirdi. Söz konusu görüşmeler gün boyu sürdü. Görüşmeler sonucunda, Rusya topraklarında kanlı bir kıyım yaşanmasının kabul edilemez olduğu konusunda anlaşmaya varıldı.

Yevgeniy Prigojin, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun, Wagner şirketinin silahlı insanlarının Rusya topraklarında ilerlemeyi durdurması ve gerilimin dindirilmesi adına atılacak adımlar konusundaki teklifini kabul etti. Şu an masada duruma ilişkin, Wagner şirketinin askerlerinin güvenliğine dair garantiler de içeren tamamıyla avantajlı ve kabul edilebilir bir çözüm seçeneği bulunuyor.”

WAGNER LİDERİ: 23 HAZİRAN’DA ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NE ÇIKTIK

Wagner lideri Prigojin yapılan anlaşma sonrası yaptığı açıklamada Adalet Yürüyüşü’ne çıktıklarını ve birliklerinin üslerine geri dönmeye başladıklarını belirterek şu sözlere yer verdi:

“Wagner askeri şirketini dağıtmak istediler. Biz de bunun üzerine 23 Haziran’da Adalet Yürüyüşü’ne çıktık. 24 saat içinde Moskova’ya 200 kilometre yaklaştık. Bu süre zarfında savaşçılarımızın burnu bile kanamadı. Şimdi ise kan dökülebilecek ana geldik. Rus kanı dökülmesinin sorumluluğunu almıyoruz. Birliklerimiz ilerleyişlerini durduruyor ve onları planladığımız gibi üslerine geri gönderiyoruz.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.