tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Yaşar Kemal’in laiklik söylemi

Yaşar Kemal’in laiklik söylemi
21.02.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Gazeteci Duygu Asena Milliyet gazetesi adına 1996 yılında Yaşar Kemal ile röportaj gerçekleştirir. “Türkiye bölünecek mi?” sorusunu Türkiye’nin bölünmeyeceğini, bütün halkların kardeşçe yaşamaya mecbur olduklarını ifade ederek cevaplayan Yaşar Kemal:
“Türkiye bölünmeyecek. Bu ne Türk halkının, ne de Kürt halkının işine gelir. Ben şuna inanıyorum ki Türk ve Kürt halkı, her türlü koşulda kardeş kardeşe yaşamaya mecbur. Başka türlü düşünmek bana fevkalade yanlış geliyor.”
“Şeriat tırmanacak mı?” sorusunu da, yanlış uygulanan laikliğin gerçek manada hayata geçirilmesinde koyu Müslümanların yardım edeceğine vurgu yaparak cevaplandırır. Yaşar Kemal’e göre şeriatçılık, köhnemiş milliyetçiliğin ve ırkçılığın kışkırtmasıyla oluşmuştur:
“Şeriata gelince, yanlış uygulanan laiklik, yerine oturacak. Buna daha koyu, gerçek Müslümanlar yardım edecek. Şeriatçılık o köhnemiş milliyetçiliğin ve ırkçılığın kışkırtmasının bir sonucudur. Sağduyulu Türkiye’nin insanlarına bunların gücü yetmeyecek. Laiklik bir insana saygıdır. Laikliği koyu Müslüman çoğunluğu kabul etmiş durumdadır. O ırkçı, köhne milliyetçilerin kışkırtmalarını insanlarımız püskürteceklerdir.”
Kaynak:
Mehmet Poyraz, Değişimin Destancısı Yaşar Kemal, KDY Yayınları, İstanbul 2021.

gercektarih.com.tr

TEMİN
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.