tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Yazar Mustafa Yazgan Hakk’a yürüdü!

Yazar Mustafa Yazgan Hakk’a yürüdü!
05.12.2021
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Yaklaşık iki haftadır hastanede hayat mücadelesi veren Necip Fazlı Kısakürek’in manevi oğlum dediği; yazar, şair, ressam ve yayıncı Mustafa Yazgan bu sabah saat 05.30’da hakkın rahmetine kavuştu. Gerçek Tarih dergisi olarak Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Ailesinden alınan bilgilere göre vefat eden Mustafa Yazgan, Karamürsel’de Mürselpaşa Camiinde bugün öğle namazını müteakiben son yolculuğuna uğurlanacak.

Karamürsel’de hayatını sürdüren şair ve yazar Mustafa Yazgan vefat etmesinden bir süre önce hastanede yoğun bakıma alınmıştı. İki haftaya yakın bir süre önce hastaneye kaldırılan Yazgan, on gündür  makineye bağlı olarak hayat mücadelesini sürdürüyordu.

Bir yıl önce de sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan Mustafa Yazgan aynı zamanda Türkiye’nin ilk çocuk dergicilerindendir.

Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu gibi sevdiği Mustafa Yazgan 16 Kasım 1940 tarihinde Gaziantep’te dünyaya gelmiştir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şubesi’nden 1963’te mezun oldu. Aynı fakültede doktora çalışması yaptı. Türkiye ve Orta-Doğu Amme İdaresi Enstitüsü”nde asistan oldu.

Bir süre Diyanet İşleri’nde Özel Kalem Müdürü ve Batı Dilleri Mütercimi, Milli Prodüktivite Merkezi’nde uzman olarak görev yaptı.

1971–76 yılları arasında yayıncılık yaptı. Sanayi Bakanlığı’nda müşavirlik görevinin ardından yeniden 1979’da yayıncılığa başladı. Kültür Bakanlığında müşavirlik yaptığı 1981 yılında çocuk yayınlarını sürdürdü.

Aslen Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinden olan, yazarlığının yanı sıra gazeteci ve ressam unvanı da bulunan Yazgan, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferanslar vermiştir.

Mustafa Yazgan’ın, birçok gazete ve dergide yazı ve şiirleri yayımlandı. Yeni Ülkü, Düşünen Adam, Adalet, Yeni İstiklâl, Büyük Doğu, Yeni İstanbul, Yeni Devir, Sebil ve Vesika gibi gazete ve dergilerde göründü.

Eserleri:

Deneme-İnceleme: Mücadelemizin Diyalektiği İçinde Türkiye ve Dertlerim, İlim ve Ahlâk, İslâm ve Kâinat, Çağımızın Ana Meseleleri, Ahenk, Tuğra, Fetihname, Kurtuluş Hasreti, Semavi Dinlerde Ahlak, Allah… Ölümsüz Gerçek, Mukaddes Dava, Buhran; Monark Ütopia.

Roman: Sessiz Çığlık.

Piyes: Sertavul Geçidi,

Hâtıra: Ömrümün Devr-i Saadeti, Hacc Seyahati Notları

Şiir: Şiirler

Çocuk Kitabı: Ahlakî Çocuk Hikâyeleri, Müslüman Türk Çocuğunun Ahlâk Kitabı, Buharalı Cengâver Zaferhan ve Malazgirt.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

  1. Murat dedi ki:

    Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun, Mustafa Yazgan ağabeyimizin geride Kalan ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum,