tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Zekai Aksakallı: Ukrayna’nın Rusya başarısı ABD’nin deneyimlerinden kaynaklanmaktadır

15 Temmuz darbe girişiminin Özel Kuvvetler Komutanı E. Korgeneral Zekai Aksakallı, Ukrayna-Rusya Savaşı’nı M5 Savunma Stratejisi Dergisi Yayın Yönetmeni Ardan Zentürk’e değerlendirdi.

Zekai Aksakallı: Ukrayna’nın Rusya başarısı ABD’nin deneyimlerinden kaynaklanmaktadır
15.07.2023
A+
A-

Özel Kuvvetler Komutanı E. Korgeneral Zekai Aksakallı, Ukrayna’nın kendisinden gerek ateş gücü gerek zırhlı güçler açısından üstün olan Rus Ordusu’na karşı sergilediği başarının, esas olarak ABD’nin deneyimlerinden kaynaklandığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Genelde ordular 2’nci Dünya Savaşı’ndaki konvansiyonel harekat modeline uygun eğitilmekte ve yönetilmektedir. Bu modele göre yüksek ateş gücü (Hava ve Kara platformları ile ) ve metal üstünlük (zırhlı birlik harekatı) ile sonuç almaya çalışmaktadırlar. Bugün hemen hemen bütün ordular konvansiyonel savaş anlayışından konvansiyonel olmayan savaş modeline dönüşüm problemleri yaşıyor.

Yerleşik konvansiyonel düzeni mutlak doğru kabul eden, değişim ve dönüşüm fikrine şiddetle karşı çıkan bir çoğunluk mevcuttur.

Bu da doğal olarak savaş ortamına yansımaktadır. Rusya bugün bu değişim ve dönüşümü yapamamanın sancılarını yaşıyor.

ABD ise Irak işgalinden sonra bunu anladı. Başta Afganistan ve Irak olmak üzere geçmiş tecrübelerini dikkate alarak kendi içinde de çoğunluğun karşı çıktığı zorlu bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiştir. Ukrayna’nın kendisinden gerek ateş gücü gerek zırhlı güçler açısından üstün Rus Ordusu’na karşı sergilediği başarı, esas olarak ABD’nin bu deneyimlerinden kaynaklanmaktadır.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.