ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Anadolu’da Hristiyanlaşmış Türklerin varlığı ispatlandı: Türkoğlu

Anadolu’da Hristiyanlaşmış Türklerin varlığı ispatlandı: Türkoğlu
03.09.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Konya’nın Karatay ilçesindeki Savatra Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları esnasında Anadolu’da ilk kez Türk ibaresinin yer aldığı bir yazıt bulundu. Grek alfabesiyle “Türkopol” ifadesi bulunan yazıt M.S. 10-11’inci yüzyıla ait ve 1071’den öncesinde Anadolu’daki Türk varlığının kanıtı niteliğinde olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmekte.

Sahadaki kazı başkanı Doç. Dr. İlker Işık yazıtla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türkopol, Türkçe karşılığı olarak Türkoğlu demek. Anadolu’da bu şekilde bulunan ilk yazıt niteliğinde. Önemi açısından da şöyle söyleyebiliriz. 1071 öncesi İslam sancağının Türkler tarafından buraya getirilmeden önceki evresinde Hristiyanlaşmış Türklerin burada varlığını gösteren bir delil bu”

 “Yazıt, Savatra Antik Kenti’ne ait bir kaleden getirilmiş. Bu kale, Bizans dönemine kadar kullanılagelmiş. Mimari parçasına baktığımız zaman Bizans dönemi templon payesi. Dini yapılar içesinde bulanan bir mimari unsur bu. Dönemsel açıdan baktığımızda milattan sonra 10’uncu 11’inci yüzyıllara denk geldiğini düşünüyoruz. Hem de içerik olarak baktığımız zaman İslam öncesi Türklere ait olan bir yazı olarak da karşımıza çıkıyor.”

Savatra Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sırasında iki farklı yazıtla daha karşılaştıklarını da açıklamasında yer veren Işık: “Türkopol yazısını bulduktan sonra tabii ki bizim için çalışmalar derinleştirildi. Bölgede Türklere ait başka bir bulguyla karşılaşabilir miyiz, diye çalışmalarımızı bu alanda yoğunlaştırdık ve iki adet runik alfabesiyle yazılmış yazıtla karşılaştık. Bu yazıların dua metni şeklinde olduğunu düşünüyoruz.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.