tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Ankara Savaşı nerede yapıldı: Çubuk mu Culuk mu?

Müslüman iki devletin en büyük savaşlarından biri olan Ankara Savaşı’nın 1402’nin Temmuz ayında Ankara’da bulunan Çubuk Ovası’nda gerçekleştiği biliniyor. Yeni yapılan araştırmaya göre ise Ankara Savaşı’nın diğer adıyla Ankara Muharebesi’nin, Haymana’nın Culuk bölgesinde gerçekleştiği iddia edildi.

Ankara Savaşı nerede yapıldı: Çubuk mu Culuk mu?
10.07.2023
A+
A-

Ankara Savaşı’nın Haymana’nın Culuk mahallesinde gerçekleştiğini ileri süren Çankırı Karatekin Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Gümüşçü ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Doç. Dr. İlker Yiğit, Haymana Belediyesi’nin desteğiyle söz konusu alanda çalışmalarına başladı.

ÇUBUK ÇAYININ İKİ ORDUYA YETMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Osmanlı arşiv kayıtlarında Çubuk adının geçmediğini kaydeden ve Ankara Savaşı’nın geçtiği yerle ilgili bilinen görüşün yanlış tercümeden kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Gümüşçü, savaşla ilgili Culuk tezini şöyle savundu:

“Bizim en temel dayanağımız Timur’un tarihçisi Nizamettin Şami. Timur’un yanından ayırmadığı Şami, Ankara Savaşı’nın geçtiği yerden bahsederken ‘Timur Culuğ arazisine kondu’ diyor. Şami’nin kitabını 1940’lı yıllarda Türkçeye çeviren Necati Lugal, çeviriye koyduğu dipnotta bu ifade için ‘Culuğ diyor ama bu herhalde Çubuk olacak.’ ifadesiyle kendi düşüncesini kitaba ekliyor. Oysa Nizamettin Şami, açık açık Culuk diyor. Bir diğer önemli bilgi de Osmanlı tarihçisi Neşri’nin eserinde; ‘Yıldırım otağını Sivriler’e kurdu.’, Timur için de ‘suyun başını tuttu’ ifadelerini kullanıyor. Sivriler denilen yer, bugün Culuk mahallesindeki Sivritepe’dir. Suyun başı dediği yer ise Mogan ve Eymir gölleri olsa gerektir. Çünkü en önemli su kaynakları bu göllerdir. Çubuk çayının iki orduya yetmesi mümkün değil. Dolayısıyla tarihçilerin bahsettiği su kaynakları buralar.”

KAZI ÇALIŞMALARI İSPATLAMIŞ OLACAK

Arazideki verilerin Culuk ve civarını işaret ettiğini vurgulayan Burdur Mehmet Akif Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İlker Yiğit ise konuyla ilgili şu sözlere yer verdi:

“Yıldırım Beyazıt’ın ordusunun konakladığı yer için kaynaklarda geçen kurak çöl, kuru çöl ve Kerbela gibi tepelerin, bugünkü Culuk mahallesi ve civarında olması, bu noktada elimize ulaşan önemli ipuçlarıdır. Sahada yapacağımız kazı çalışmalarında 600 senelik bir savaş aleti, bir şehitlik vs… bulduğumuzda iddiamızı bilimsel olarak ispatlamış olacağız.”

TİMUR’UN “HEY MANA” FERYADI

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut konuyla ilgili yaptığı açıklamada bölgenin önemine dikkat çekerek, “Osmanlı’nın Anadolu’da ilk yerleştiği yerlerden biri Haymana, ismimizin kökeni Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana’dan geliyor. Osmanlı’nın kuruluşunda böylesine önemli bir rolümüz var, Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir anlamda temellerinin atıldığı yer de Haymana. Şimdi de Ankara Savaşı’nın İlçemiz Culuk mahallesinde geçtiği tezi var. Halk arasında ve bazı kaynaklarda Ankara Savaşı öncesi Timur’un bugünkü Demirözü mahallemizde karargâhını kurduğu, köyün Timurözü olan ve zamanla Demirözü’ne dönüşen isminin de buradan geldiğini biliyorduk. Başka bir rivayette ise karargahını Haymana’da kuran Timur’un çok sevdiği ve yanından ayırmadığı kızı Mana’nın Ankara Savaşı sırasında burada vefat ettiği, buna çok üzülen Timur’un sürekli ‘Hey Mana’ diye feryat figan ortalığı inlettiği ve o yüzden buraya da Hey Mana dendiği şeklindedir. Bu bilgilerin yanında hocalarımızın tezlerini de duyunca kendileriyle irtibata geçerek onları Haymana’ya davet ettik” ifadelerine yer verdi.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.