tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Asım Gültekin’in Mesut Kurtiş söyleşisi

Asım Gültekin’in Mesut Kurtiş söyleşisi
23.09.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Merhum Asım Gültekin, 2008 yılının sonlarına doğru Makedonyalı müzisyen ve bestekâr Mesut Kurtiş ile söyleşi gerçekleştirmişti. Dünya Bizim’de “5 dil bilen bir müzik adamı: Mesut Kurtiş!” başlığıyla yayımlanan görüşmenin bir bölümünü Gerçek Tarih okurları için paylaşıyoruz:

“Üsküp’te görüştük Mesut Kurtiş ile. Yazarlar Birliği Konya Başkanı Ahmet Köseoğlu’nun coşkulu bir şekilde haberdar etmesiyle tanışıp sohbet etmiş olduk.

Sizi Youtube’dan tanıyorum, dedim ilk olarak.

Dünyada müzikte Müslümanlar neler yapıyor diye bakınıp durduğum anlardan birinde görmüştüm ismini. Elbette soy isminden dolayı “Kürt mü ki acaba?” diye içimden geçirmiştim.  El Bürde şarkısı gayet güzel idi.

Kaç yıldır müzikle meşgulsünüz?

Doğduğumdan beri. Babam mevlithan, dedem de. İlkokulda 7. sınıf ilahi grubu. Üsküp İlahi grubu. İHL okudum 4 yıl. İmam Hatip’te her programa katıldım aktif olarak.

Üniversite?

İngiltere’ye gittik. Üstad Feyruz ile (Sami Yusuf’un babası) Sami Yusuf ile tanıştım. İlahiyat okumak için gittim. Arapça, İngilizce okudum.

İlk albüm?

2004″te çıktı.

Nasıl ortaya çıktı Mesut Kurtiş?

Arap müziğiyle yakından ilgilendim albüm hazırlarken… Avrupa’da ihtiyaç ne, ilahi. Müslümanlara hitap edelim. 3 dil, İngilizce, Arapça ve Türkçe. Basit ve bereketli bir çalışma.

Ve bu yayılmaya başladı.

Avekening firması ile çalışıyorum İngiltere’de. Firmamdan çok memnunum. Kaliteli bir klip çektik. Albümde perküsyon var, çünkü mesafeli insanımız. Arap dünyasında çok kabul gördük.

2. albüm?

Büyük oranda Türkçe olacak. Beyza Müzik Türkiye’ye; el- Ayn Arap dünyasına yönelik firmalarımız.

Amerika ve İngiltere ayağımız da var.

5 dil biliyormuşsunuz?

İngilizce, Arapça, Türkçe, Makedonca, Arnavutça.

Ümmete nasıl açıldınız böyle?

Biz İmam Hatip’te okuduk. Orada her kültürden arkadaş vardı. Arnavut, Türk, Boşnak… Birlikte geçinmeyi öğrendik İmam Hatip’te.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.