ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Mammadov: Karabağ yeniden inşa ediliyor

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Mammadov: Karabağ yeniden inşa ediliyor
28.09.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü korurken şehitler olanlar için CSO (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası)’da anma programı düzenlendi. “27 Eylül Azerbaycan’ın Toprak Bütünlüğü İçin Şehit Olanları Anma Programı”na çok sayıda şehit ve gazi yakınları ile askeri personel ve davetli siviller katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program 2. Karabağ Savaşı’ndaki mücadeleden kısa kesitler sunan belgeselin izlenmesinin ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti ile sürdü.

Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov program nedeniyle yaptığı konuşmada Karabağ’ın yeniden inşa edildiğine dikkat çekti. Mammadov devamında 2. Karabağ Savaşı Zaferi’ne dair, “Gencecik çocuklar, Ermeni işgali altında olan Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin her karışını öz kanıyla yoğurup, her karışını öz kanıyla sulamıştır. Bu canların, bu genç insanların hayatı pahasına biz topraklarımızı 44 gün içerisinde işgalden kurtardık. Artık Azerbaycanlı mülteci veya göçmen yoktur” ifadelerine yer verdi.

Büyükelçi Reşad Mammadov konuşmasında şu sözlere yer verdi:

AZERBAYCANLI MÜLTECİ VEYA GÖÇMEN YOKTUR

“Azerbaycan öz ordusuna güvenirdi, öz kardeşlerine güvenirdi. 15,16 ve 17 yaşındaki çocuklarımız, Türk Harp Okulu’nda eğitim aldı. Şimdi onlar komutanlık yapıp ordumuzu yönetiyorlar. Güçlü Azerbaycan ordusu, ekonomisi kuruldu. Ermenilerin tahribatı sonucunda Azerbaycan Türklerinin yaşadığı köylere, kentlere saldırıların arttığı zamanlarda yine şehit verdik. Cumhurbaşkanımız, ordumuzun en büyük komutanı İlham Aliyev’in orduya verdiği emre göre topraklarımız işgalden kurtarılmaya başladı. Gencecik çocuklar, Ermeni işgali altında olan Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin her karışını öz kanıyla yoğurup, her karışını öz kanıyla sulamıştır. Bu canların, bu genç insanların hayatı pahasına biz topraklarımızı 44 gün içerisinde işgalden kurtardık. Artık Azerbaycanlı mülteci veya göçmen yoktur. Azerbaycan vatandaşları, Azerbaycan Anayasası’na göre istedikleri yerde yaşama hakkına sahiptirler.”

Büyükelçi Reşad Mammadov

KARABAĞ YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

“300’den fazla köyümüz, büyük şehirlerimiz, kentlerimiz yok oldu. İnsanların yaşadığı bölgelerde bulunan 67 camiden 65’i yok oldu. 3 tanesinde de hayvanları saklıyorlardı. Bütün müzelerimiz, tiyatrolarımız, abidelerimiz mahvedildi. Azerbaycan’ın mirası o bölgeden silindi ama biz yeniden bunları kurmaktayız. Altyapılar oluşturmaktayız, yollar yapmaktayız, akıllı köyler ve kentler yapıyoruz ve yapacağız. Bir yıl önce 26 Ekim 2021’de Füzuli Havaalanı açıldı. Azerbaycan, Karabağ’da 3 milyardan fazla ekonomik değere sahip projeleri hayata geçirmektedir. Maalesef her zaman şehitlerimiz olmaktadır. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Azerbaycan milleti hiç bir zaman şehitlerini unutmayacaktır.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.