tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Aziz Vukolos Kilisesi

19. yüzyılın ikinci yarısında Rum Ortodoks Toplumu tarafından inşa edilen Aziz Vukolos Kilisesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kültür merkezi olarak kullanılıyor.

Aziz Vukolos Kilisesi
08.07.2023
A+
A-

Kilise olarak 1922 yılına kadar kullanılan yapı, Rumların İzmir’den ayrılması üzerine yıllarca terk edilmiş bir vaziyette kaldı.1924 yılının Şubat ayında Atatürk’ün isteği üzerine Asar-ı Atika Müzesi’ne dönüştürüldü. Bir süre Kültür Bakanlığı tarafından opera çalışma salonu olarak hizmet veren yapı, çıkan bir yangın sonrasında kullanılamamıştır. Cumhuriyet’in ilanı ile müzecilik çalışmalarının önem kazanmasıyla birlikte, kimi kabartmalar, heykeller, frizler ve birçok tarihi eser kurtarılarak bahçesine konmuştur.1951 yılında müze buradan fuar alanına taşınmıştır. Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan yapı, 17 Ocak 1975 tarih ve 152 sayılı genelgeyle korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edildi.

Ayavukla Kilisesi olarak da bilinen Aziz Vukolos Kilisesi, 2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. 2004-2007 yılları arasında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi Mimari Restorasyon Bölümü tarafından hazırlanan restorasyon projesi, İzmir 1 Numaralı Kültür veTabiyat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca gerçekleştirilmiş, Aralık 2008’de yer tesliminin ardından restorasyon çalışmaları başlamıştır.

Basmane – Aziz Vukolos (Ayavukla) Kilisesi Restorasyon Projesi ve Uygulama Projesi İzmir 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayıla, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. 2023’ün Haziran ayında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolündeki kilisede elekronik müzikli ve alkollü eğlence düzenlenmesi İzmir Rum Ortodoks Toplumu’nun tepkisine neden oldu.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.