tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Diyarbakır’da kaderine terk edilen İtalyan köyü

Sinema salonu, sağlık merkezi, okul gibi yaşam alanlarının yer aldığı, helikopter pistinin de olduğu Diyarbakır’daki köyde baraj inşaatında çalışan binlerce İtalyan 11 yıl yaşadı.

Diyarbakır’da kaderine terk edilen İtalyan köyü
30.08.2023
A+
A-

Karakaya Barajı inşaatında çalışan İtalyan mühendis ve işçiler için Diyarbakır’da 47 yıl önce inşa edilen modern köy, 11 yıl kullanıldıktan sonra kaderine terk edildi. Sinema salonu, sağlık merkezi, okul gibi yaşam alanlarının yer aldığı köyde helikopter pisti dahi vardı.

Binlerce İtalyan Fırat Nehri üzerine kurulan Karakaya Barajı’nın inşasında çalıştı. Bölgede uzun süre kalan İtalyanlar, Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesi kırsalına yerleşti. TRT Haber’in yaptığı özel habere göre 1976 yılında bölgeye gelen İtalyanlar 350 hanelik bu köyü kurdu. 11 yıl boyunca yaklaşık 3 bin 500 İtalyan bu köyde yaşadı. Uzun yıllar Diyarbakır’da yaşayan İtalyanlar bölge halkıyla da yakın ilişkiler kurdu.

BARAJ İNŞAATI BİTİNCE İTALYANLAR ÜLKELERİNE DÖNDÜ

1987 yılında baraj inşaatı bitince İtalyanlar her şeyi bırakıp bölgeden ayrıldı. Köye sinema, sağlık merkezi, ibadethane gibi sosyal alanlar da inşa edildi. Günümüzde harabeye dönen yapıların bazıları çevredeki köylüler tarafından ahır olarak kullanılıyor.

KÖY HARABE OLDU

36 yıl önce kaderine terk edilen Diyarbakır’daki İtalyan köyü, artık bir hayalet köy. Modern köyden geriye prefabrik yapıların iskeletleri kaldı. Çüngüş Belediye Başkanı Ali Suat Akmeşe İtalyanlara dair şöyle konuştu: “Burası Karakaya Barajı için yapıldı. Karakaya Barajı’nın müteahhitliğini İtalyan bir firma almıştı. Burada bu tesis de tabii onların tam bir yaşam alanıydı. Bizim o zaman benzin istasyonumuz vardı. Onlara akaryakıt veriyorduk. O idarecilerle dostluklarımız vardı misafir oluyorduk zaman zaman. Buraya geliyorduk onları ziyaret ediyorduk.”

gercektarih.com.tr

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.