ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Edirne’de Roma dönemine ait aile mezarlığı ortaya çıkarıldı

Edirne’de Roma dönemine ait aile mezarlığı ortaya çıkarıldı
24.10.2021
A+
A-

Edirne’de, “Selimiye Camii ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenlemesi Projesi” kapsamında Selimiye Meydanı’ndaki çalışmalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının desteğiyle yapılan meydandaki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen aile mezarlığı tespit edildiği öğrenildi. Yeni Şafak’ın haberine göre, söz konusu aile mezarlarından çıkan kemikler incelenmek üzere Edirne Müzesi’ne götürülürken, mezar taşları da koruma altına alındı.

Çalışmalarla ilgili açıklamalar yapan, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, meydanın bulunduğu alanın Roma devri Edirne’sinin nekropol alanı olduğunu ifade ederek şu sözlere de yer verdi:

“Orada mezar çıkması çok normal. Büyük önemli nekropol alanlarından biri ve çok daha geniş bir sahayı kapsıyor. Bu nedenle bu mezarın bulunmasını bekliyordum ve başka mezarlar da çıkacaktır. Kazılırken dikkatli olunması gerekli.”

“Selimiye’nin bulunduğu bölge Roma döneminde önemli bir tapınak alanıydı. Selimiye’nin bulunduğu alanda bir Zeus Tapınağı, az aşağıda bir Nike Tapınağı ve hemen yakınında bir Hera Tapınağı bulunuyordu. Bu tapınaklar hakkındaki bilgileri Roma döneminde Edirne’de basılmış sikkeler üzerinde, basılı resimlerden tespit etmek mümkün. Bu mezarlar genellikle 2, 3 ve 4. yüzyıllara ait mezarlardır. Edirne’nin kuruluşu milattan sonra 121-126 yıllarında şekillenmiştir. Şu anda Edirne’nin altında başka nekropol alanları da mevcut.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.