ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Gazze’deki katliama tarafsızlık çağrısı yapan tarihçi Harari’ye tepkiler Türkiye’de büyüyor!

İsrail’in yaptığı katliama tarafsızlık çağrısı yapan yazar Yuval Noah Harari’ye gösterilen dünya genelindeki tepkiler Türkiye’de de çoğalmaya başladı. Birçok sosyal medya kullanıcısı Harari’yi protesto ederek kitaplarının satılmaması gerektiğini savundu. Harari’nin bazı takipçileri ise “Tarih bu yaptıklarını unutmayacak” diyerek tepki gösterdi.

Gazze’deki katliama tarafsızlık çağrısı yapan tarihçi Harari’ye tepkiler Türkiye’de büyüyor!
03.11.2023
A+
A-

Yuval Noah Harari, ‘Sapiens’ ve ’21. Yüzyıl İçin 21 Ders’ gibi dünya çapında ün kazanmış kitapların yazarı olarak bilinirken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin yaptığı tarafsızlık çağrısı takipçileri tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

Siyonist İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi hedef alan saldırılarını sürdürüyor. Bu çatışmalar sırasında Gazze’deki sivil kayıplar artarken, Harari’nin tarafsızlık çağrısı tepkilere neden oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı, “Bu konuda açıkça bir taraf seçtiniz. Gazze tamamen yıkılırsa, bu yıkımın sorumlusu olarak hangi tarafı göreceksiniz?” ifadelerini kullandı ve bu yorum birçok beğeni aldı.

Harari, Washington Post’ta yayımlanan 19 Ekim tarihli yazısında, Hamas’ın İsrail’de “katliam” yaptığını ve İsrail’in vatandaşlarını koruma hakkına sahip olduğunu savundu. Bu görüşleri nedeniyle Harari, Gazze’deki saldırılar sırasında üç maymunu oynayan bir isim olarak eleştirildi.

Harari’nin tarafsızlık çağrısı, sosyal medya üzerinde sert eleştirilere yol açtı. Birçok kullanıcı, Harari’nin Gazze’deki katliamı görmezden geldiğini ve gerçekleri görmeme çabası içinde olduğunu dile getirdi. Aynı zamanda, Harari’nin daha önce Ukrayna’daki çatışmaya sert bir şekilde tepki verdiğini ve bazı diğer konularda taraf olduğunu hatırlattı.

“Tarih bu yaptıklarını unutmayacak” şeklinde tepki gören Yuval Noah Harari’nin tarafsızlık çağrısı, Gazze’deki çatışma sırasında büyük tartışma yarattı ve birçok kişi tarafından eleştirildi.

YUVAL NOAH HARARİ KİMDİR?

1976’da doğdu. 2002’de Oxford Üniversitesi’nde tarih doktorasını tamamladı. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Beşeri Bilimler Fakültesi, Tarih Bölümü’nde dünya tarihi dersleri vermektedir.

Yuval Noah Harari İsrailli tarihçi, yazar, kamu entelektüeli ve akademisyendir. Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü’nde profesörlük yapmaktadır. Çok satan popüler Hayvanlardan Tanrılara Sapiens (2014), Homo Deus: Yarının Kısa Tarihi (2016) ve 21. Yüzyıl İçin 21 Ders (2018) bilim kitaplarının yazarıdır. Wikipedi’deki bilgilere göre yazıları özgür iradeyi, bilinci, zekâyı, mutluluğu ve acıyı incelemektedir.

Noah Harari, yaklaşık 70.000 yıl önce Homo sapiens’in rakip Neandertallerin ve Homo cinsinin diğer türlerinin yerini aldığı, dil becerilerini geliştirdiği, yapılandırılmış toplumları geliştirdiği, zirai yırtıcılar olarak yükseldiği, tarım devrimi tarafından desteklenen ve hızlanan “Bilişsel Devrim” hakkında yazılar yazmaktadır. Harari’nin kitapları aynı zamanda, biyolojik organizmaların kendi yaratımları tarafından aşıldığı fütüristik bir biyoteknolojik dünyanın olası sonuçlarını da incelemektedir. “Homo sapiens, bir yüzyıl içinde yok olacak.” demiştir.

GERÇEK TARİH

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.