tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

İlber Ortaylı’dan tarihi geçmişi ile Antalya değerlendirmesi

İlber Ortaylı’dan tarihi geçmişi ile Antalya değerlendirmesi
16.10.2021
A+
A-

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı 11. Antalya Kitap Fuarı’nda yaptığı konuşmada Antalya’da tarihi bir olayın kendini tekrarladığına vurgu yaparken Türk-Rus evliliklerine de dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

RUS ANNELER VE ÇOCUKLAR

 “Değişmeler, göçler dolayısıyla ortaya çok enteresan bir nüfus portresi çıktı. Fakat daha enteresanı, tarihi bir olay kendini tekrarladı. Bu Türk ırkı nasıl ki mazide Güney Rusya‘yı, oradaki Slavlarla karıştırarak acayip ve çok tatlı bir çevreye döndürdüyse, Antalya’da da böyle bir şey cereyan ediyor. Türk yatırımcıların, ekmeğini her yerde bıkmadan arayan Türklerin bir hediyesi var memlekete; Rus anneler ve çocuklar. Bu öyle binlerle, on binlerle ifade edilmekten çıkıyor, yukarı doğru gidiyor. Şehirde Rusça okumak isteyen ya da okuyan insanlar var. Dolayısıyla kurulan kütüphaneleri desteklemek görevimizdir.”

Ortaylı 1963 yılında Antalya’ya geliş anısını katılımcılarla paylaşırken tespitler de bulundu:

TEK BAŞINA DENİZE GİRDİ

“Posta trenleriyle Burdur’a kadar, oradan da ördek toplayan bir otobüsle Antalya’ya geldim. Her şey de bir kıtlık vardı ama Antalya‘nın kendine göre bir düzgünlüğü, temizliği vardı. İç bir insanın bulunmadığı uzun Konyaaltı Plajı’nda tek başıma Eylül ayında denize girdim.”

Antalya’nın çok zengin bir bölge olduğunu da söyleyen İlber Ortaylı şehrin kadın seçmen sayısının erkeklerden fazla olduğunu da hatırlatarak şöyle konuştu:

ANTALYALI KADIN SEÇMENLER

“Zenginliklerin patladığı, kanalize edildiği modern bir bölge ve dünyanın ilgisini çeken bir yer. Burada başka değişiklikler de var. Antalya’da kadın seçmen sayısı, benim bildiğime göre, erkeği biraz geçiyor. Daha da enteresanı, Antalyalı hanımların siyasi aktiviteleri, öbürlerini gölgede bırakacak derece. Bu iftihar edilecek bir şey. Hiç şüphesiz ki tartışılacak bir şey değil. Hiçbir siyasi partinin böyle bir akıma, katılıma dayanması ve direnmesi mümkün değil.”

Antalya bölgesinin kültürel bakımdan büyük eğitim görmesi gerektiğini savunan Ortaylı, Antalyalı kadınların siyasi aktivitelerinin yanında arkeolojik kazılara da önem vermesi gerektiğine vurgu yaptı. Buradan Antalyalı kadınlara çağrı yapan Ortaylı:

KAZILARA YURTTAŞLAR DESTEK OLMALI

“Siyasi partilere girip çalışmanızı takdirle karşılarız lakin, bütün gücünüz oralara değil, lütfen etrafınızdaki kazıları destekleyecek derneklere verin. Arkeolojik kazılar büyük sıkıntısı içerisinde. Kazıların hepsi mali imkansızlık içerisinde. Bunu karşılamak için yardımcı derneklerin faaliyeti gerekiyor. Hiçbir ülkede devlet bütçesi kazıları müzeleri, tarihçilik faaliyetlerini tek başına karşılama imkan ve iktidarına sahip değildir. Bunlar müze dernekleri ve kazı bölgesi dernekleriyle olur. Lütfen gelecek on yıllarda antik yerler ve yeni yapılacak yerlerdeki kazıları destekleyecek yurttaşları istiyoruz.”

gercektarih.com.tr – (GERÇEK TARİH)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.