tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

İnsanlık tarihinde erdem arayışı

İnsanlık tarihinde erdem arayışı
08.01.2024
A+
A-

Hz. Adem ile Havva’nın çocukları olan Habil ile Kabil’in kıssasını bilmeyen yoktur sanırım. Gerek Kur’an-ı Kerim de, gerekse hadislerde geçen bu kıssa bizi insanlık tarihindeki ilk erdem arayışı kavramına götürür. İyilik, doğruluk, adalet, samimiyet, güven, erdem, ahlâk, merhamet, sabır vb. konularında verilen ilk sınavdır Habil ile Kabil…

Allah (c.c), insanı en güzel şekilde yaratmıştır, ancak onun iyi ya da kötü olması, güzel ile çirkini ayırabilmesi, adaleti ve doğruluğu kavrayabilmesi noktasında kişiyi kendisi ile baş başa bırakmıştır. Dolayısıyla erdem arayışı tarih boyunca hem dinin (teolojinin), hem de felsefenin ortak konusu olarak tüm insanlığın üzerinde uzlaştığı en önemli konu olmuştur.

Protogoras’ın, Sokrates’in, Platon’un, Aristo’nun, İbn Haldun’un, İbn Rüşd’ün, İbn Sina’nın ve birçok bilim ve ilim insanının, sofistlerin üzerinde durduğu insanın erdem arayışı, günümüz insanının en büyük problemi hâline gelmiş durumdadır. Gündüz vakti elinde fenerle dolaşıp adam arayan Diyojen misali bugün de o erdem arayışı insanlığı yeniden fabrika ayarlarına döndürme noktasında çaba harcamaktadır.

Bir Geçit Ver Düşüncelerinden ve Güneşe Az Kaldı şiir kitaplarından tanıdığımız şair, yazar M. Sait ULUÇAY, Mehmet Akif ve Düşünce Dünyası kitabını yayımlamış, Sürgün ve Aşk adlı romanından sonra da İnsanlık Tarihinde Erdem Arayışı kitabı ile okuyucularının karşısına çıkmıştır.

İnsanlık Tarihinde Erdem Arayışı kitabı, erdem kavramı etrafında tarihî süreci işlemektedir. Kitabın ön sözünde ULUÇAY, “Popüler kültürün bu denli yaygınlaştığı, hız ve haz peşinde koşmanın revaçta olduğu bir zaman diliminde, gençlerin kendi değerlerine sarılmalarını çok değerli buluyorum.” derken, son sözünde de “İzlediğimiz yolda bize rehberlik eden değerlerimize bağlılık, kendimizi tanımayı, yücelmeyi ve insanlığın geleceğine katkıda bulunmayı kolaylaştıracaktır.” tespitinde bulunmaktadır.

Şahin Ali Şen ’in editörlüğünü yaptığı ve 204 sayfa olan kitabın konu başlıkları ise; Değerler, Değerler Felsefesi ve Ahlâk, Din, Ahlâk ve Erdem, Adalet, İyilik, Merhamet, Hakikat, Samimiyet, Fazilet, Sevgi ve Saygı, Vefa, Güven, Sabır.

Öz kültürden uzaklaşıp göz kültürünün hakim olduğu günümüzde özellikle gençleri ve her yaştaki insanları Erdem konusundaki kavramların içine çeken yazarımız M. Mehmet Sait Uluçay ‘ı ve bu güzel çalışmayı okuyucu ile buluşturan Gülnar Yayınları çalışanlarını tebrik ediyoruz.

Bozulan insanlığın yeniden tamiri noktasın da okunması gereken bir kitap olarak İnsanlık Tarihinde Erdem Arayışı’nı tavsiye ederiz…

Vedat Güneş / Şair – Yazar

İnsanlık Tarihinde Erdem Arayışı
M.Sait ULUÇAY
Gülnar Yayınları, Eylül 2023, Ankara

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.