ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Moğolların ilk akınları ve Kalka Savaşı

Moğolların ilk akınları ve Kalka Savaşı
20.10.2021
A+
A-

Gazeteci ve araştırmacı yazar Mehmet Poyraz, Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Etimesgut Temsilciliği’nde “Moğolların akınları ve Kalka Savaşı” başlıklı konferans gerçekleştirdi.

Etimesgut AGD’nin toplantı salonunda gerçekleşen konferansta, Moğolların asıl gelme nedenlerini anlatan ve devamında gelişen Kalka Savaşı’na değinen Poyraz, “Cengiz Han’ın savaşçıları ilk başta intikam için gelmişti. Fakat hadiseler zinciri öyle bir değişti ki, ne Kafkasya kaldı ne de Deşt-i Kıpçak bölgesi. Öte yandan Kıpçaklar dağılırken Ruslar da Moğolların hakimiyetine girdi. Günümüzde hâlâ devam eden Ukrayna-Rusya sürtüşmesi işte bu Kalka Savaşı’na kadar dayanmaktadır. Bir de o dönem Moğollardan dolayı Anadolu’ya gelen Türkmenlerin Osmanlı Devleti’nin kurulmasına zemin hazırlaması var” ifadelerine yer verirken bu meselenin Rusya’da hiç konuşulmadığına ve Türkiye’de de bilinmediğine dikkat çekti.

Konferansta geçtiğimiz aylarda çıkan ve Kalka Savaşı’nın ilk defa kitap haline getirildiği “Moğolların Rus Zaferi Kalka Savaşı” adlı çalışmasından da bahseden Mehmet Poyraz, Batı’nın, özellikle Rusya’nın meseleye sessiz kaldığını ve yenilgiyi başka türlü anlattıklarına da değindi.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.