tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Prof. Dr. Arıcan, Türkiye Yüzyılı’nın önemine dikkat çekti

Prof. Dr. Arıcan, Türkiye Yüzyılı’nın önemine dikkat çekti
12.11.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kayseri Şubesi ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte düzenlediği ve 11-12 Kasım 2022 tarihlerinde gerçekleşen “Tarihi Yaşatmak Şehri Yaşatmak” bilgi şöleni değerlendirme oturumuyla sonlandı. TYB Genel Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan burada yaptığı konuşmasına TYB’nin faaliyetlerini anlatarak başladı:

“Türkiye Yazarlar Birliği kurulduğu 1978 yılından itibaren sahasında kültürel hayatımızı tanzim eden faaliyetleri gerçekleştiriyor onlardan hepsini değil ama bazılarını şöyle sıralayabilirim. 1992’den beri iki yılda bir düzenlediği Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni, 1981’den beri devam eden “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri”, dilimizin ve kültürümüzün temel metinleri olan; Mehmet Âkif Ersoy’un Safahat’ı Necip Fazıl’ın Çile’si, A. Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir’i ve Mevlana’nın ölümsüz eseri Mesnevi okumaları, Ahlak Şûraları, Milletler Arası Şehir Tarihi Yazarları Kongreleri, Tarihi Yaşatmak Şehri Yaşatmak ve Tarihî Roman ve Romanda Tarih bilgi Şölenleri, Uluslararası Genç Yazarlar Kurultayları, yazar okulu, yazarlığa hazırlama seminerleri ve Mehmet Âkif Bilgi Şölenleri gelenek haline getirdiğimiz geniş katılımlı faaliyetlerdir.”

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan

İstanbul’un fethinin Kayseri’den başladığını söyleyen Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan:

“Sürekliliği olan bu faaliyetlerimizin yanı sıra ülkemizdeki tarihi yapıların korunması, ihyası, gelecek nesillere bir miras ve değer olarak bırakılması için farklı şehirlerde bilgi şölenleri düzenleyerek “şehri, tarihi ve insanı” merkeze alan bilgi şölenleri de düzenliyoruz. Dün, TYB İstanbul Şube Başkanımız Mahmut Bıyıklı beni aradı, “Mehmet abi Kayserili olduğunu söyledi” dedi. Böyle söyleyerek Ankara’yı Kayseri’ye bağladı. Ben başka bir şey söylemek istiyorum Mehmet abinin müsaadesiyle; “Mehmet abi diyor ki İstanbul’un fethi Ankara’dan başladı.” Ben de diyorum ki; Hacı Bayram-ı Veli, Akşemseddin’i yetiştirdi, peki Hacı Bayram-ı Veli’yi kim yetiştirdi? Kayseri’deki Somuncu Baba… Ayrıca, tüm zamanların mimarı Mimar Sinan ve çok sayıda gönül insanı Kayseri’dedir. Buradan hareketle diyorum ki İstanbul’un fethi Kayseri’den başlamıştır.”

Arıcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Türkiye YüzyıIı” programına da dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Bir devlet politikası olduğuna inandığım Cumhuriyetimizin yeni yüzyılı programının içini doldurmak, sivil toplum kuruluşlarımıza, üniversitelerimize düşüyor. İşte az önce konuştuğumuz tarihi birikimlerimizi, şehirlerimizin fiziki ve gönül mimarlarını tanıtmak bugünün diliyle anlatarak Türkiye Yüzyılı’nı dünyaya sunabileceğimizi düşünüyorum. Programın ana dokusunu, ruhunu kültür, sanat, edebiyat ve düşünce oluşturmalı diye düşünüyorum. Bunu gerçekleştireceğimiz günler önümüzde duruyor.”

DOĞAN: BİLGİ ŞÖLENİ KAYSERİ’YE YAKIŞTI

D. Mehmet Doğan

TYB kurucu ve şeref Başkanı D. Mehmet Doğan yaptığı konuşmada, “Tarihi Yaşatmak Şehri Yaşatmak” bilgi şölenin oldukça başarı ile gerçekleştiğini ve bu faaliyetin tarihi eserlerin korunması amacıyla önemli çalışmalar yapan Kayseri’ye yakıştığını söyledi. Etkinliğin gerçekleşmesine katkı sunanlara teşekkür eden D. Mehmet Doğan, Kayseri’de bu tür programların devam etmesi temennisinde bulundu. Şölenin son değerlendirme konuşmasını gerçekleştiren TYB Kayseri Şube Başkanı Mehmet Hüsrevoğlu başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç olmak üzere programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.