tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Ruslar da bizim gibi hem doğulu hem batılı

Ruslar da bizim gibi hem doğulu hem batılı
03.06.2021
A+
A-

Selenge yayınlarından okurla buluşan George Vernadsky’nin kaleme aldığı “Rusya Tarihi” isimli kitap, yarı doğulu, yarı batılı Rusların tarihini, uygarlık ve kültürlerini başlangıçtan günümüze kadar sizlere sunmaktadır.

Timur’un Tohtamış Han’ı ezerek Altın Ordu’yu zayıflatması Rusya’nın hem devlet olarak güçlenmesine, hem de halk olarak birbirine kenetlenmesine yol açmış; bu tarihi vahim hatanın ağır faturasını birkaç asır sonra bizzat Timur’un torunları ve diğer Orta Asya Türkleri ödemiştir.

Gerçi bakışlarımızı aynı çıkar alanlarına çevirdiğimiz için Türklerle Rusların dost olmaları çok zordu, ama bu düşmanlığın ağır faturasını Ruslardan çok bizler ödemişizdir. Çünkü sonuçta hem Balkanları, hem Kafkasları kaybettiğimiz gibi, diğer Batılı devletler karşısında da zayıf düştük. Bu zayıflığımız sebebiyle Mehmet Ali Paşa, istanbul önlerine kadar gelirken, Ruslar Orta Asya’yı kaşla göz arasında yuttular. Dahası, Bulgaristan, Yunanistan, Bosna-Hersek, Kırım vs.’yi birbiri ardınca kaybettik. Sonuçta Ekim devriminden sonra komünist bloka karşı korunalım derken ABD’nin ve Batılı ülkelerin kucağına düştük; borçlandıkça borçlandık, battıkça battık.

Her şeye rağmen Ruslar, kültürlü ve aristokrat bir millettir. Onlar da bizim gibi yarı doğulu, yarı batılıdır. Rus söz vermişse, sözünü tutar; ama Amerikalılar için verilen sözün, yapılan anlaşmaların hiçbir değeri yoktur.

Çevirmen
Doğukan Mızrak
Yayın Tarihi
8.02.2010
ISBN
9758839698
Baskı Sayısı
1. Baskı
Dil
TÜRKÇE
Sayfa Sayısı
590
Cilt Tipi
Karton Kapak
Kağıt Cinsi
Kitap Kağıdı
Boyut
14.5 X 21 cm
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.