ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Rusya’ya tarihi günler yaşatan Wagner’in lideri Prigojin’in akibeti!

Rusya’ya tarihi günler yaşatan Wagner’in lideri Prigojin’in akibeti!
27.06.2023
A+
A-

Rusya’da askeri yönetime yönelik silahlı isyanıyla gündem olan Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin hakkında açılan ceza davasının düşürüldüğü öğrenildi.

Rusya’da askeri yönetime karşı isyan bayrağı açan paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin’e açılan ceza davası düşürüldü. Euronews’in haberine göre Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) yapılan açıklamada, Wagner paramiliter grubuna karşı açılan davanın düşürüleceği duyuruldu.

Kısa süre sonra devlete ait RIA Novosti’de FSB’nin “Silahlı isyan davasını bugün (27 Haziran) kapattığı” haberi yer aldı.

FSB basın bilgilendirme servisinden yapılan açıklamada, silahlı isyana katılanların 24 Haziran’da suç içerikli eylemlerinden vazgeçtiği belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Söz konusu durum ve soruşturma süreci için önemli diğer koşullar dikkate alınarak, 27 Haziran’da ceza davasının kapatılmasına karar verildi” ifadeleri yer aldı.

Prigojin ile Kremlin arasında Belarus lideri Aleksander Lukaşenko’nun girişimi ile yapılan anlaşma kapsamında, Wagner liderinin bu ülkeye yerleşmesi tahmin ediliyor.

RIA Novosti’nin haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı salı günü yaptığı açıklamada Wagner’in ağır askeri teçhizatını Rus ordusunun aktif birimlerine teslim edeceğini kaydetti.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.