ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Sfenks’in burnunu kıran bir Müslüman din adamıydı

Sfenks’in burnunu kıran bir Müslüman din adamıydı
05.06.2021
A+
A-


Mısır’ın heybetli yapılarından 46 metre boyundaki Büyük Sfenks heykelinin burnunun kırık olduğunu biliyoruz. Burnun kırılmasıyla ilgili çeşitli hikayeler uzun yıllar anlatıldı. Bu hikayelere göre atış talimi yapan Napolyon ile Sultan Selim’in askerleri kırmıştır.

Fakat Danimarkalı gezgin Frederic Norden’in araştırmasına göre, aslında bu heykele zarar verdiğini kesin olarak söyleyebileceğimiz tek kişi Müslüman din adamı Saim el-Dahr’di. El-Dahr, kamu malına zarar vermekten 1378’de linç edildi. Milliyet.com.tr’de yer alan habere göre bu bilgilere rağmen Piramitler’deki Mısırlı rehberler bugün turistlere hala Sfenks’in burnunun “Napolyon tarafından çalındığını” ve Paris’teki Louvre Müzesi’ne götürüldüğünü söylüyor.

Theguardian.com’da yayınlanan bir metinde ise konuyla ilgili şu ifadelere yer verilmektedir: Efsaneye göre, Napolyon’un seferi 1798’de Mısır’a ulaştığında, bazı askerleri bir hedef tatbikatı sırasında Sfenks’in burnunu kırdı. Bu eğlenceli bir hikaye, ama gerçek değil. Danimarkalı bir deniz kaptanı olan Frederic Louis Norden tarafından Napolyon doğmadan on yıllar önce çizilen Sfenks çizimleri, Sfenks’in burunsuz olduğunu açıkça göstermektedir. Daha da geriye giden Mısırlı tarihçi El-Maqrizi, 15. yüzyıldaki eksik burun hakkında yorum yaptı. Burnun nasıl yok edildiği, hava erozyonundan ikonoklazma kadar uzanan teorilerle hala tartışılıyor.
gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.