tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Soğuk Savaş’ın gizli ve gerçekleşmemiş planları

Soğuk Savaş’ın gizli ve gerçekleşmemiş planları
28.10.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Soğuk Savaş dönemini yeniden ele aldığı gözlenen “Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları”  adlı kitapta, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) birbirlerine karşı aldığı stratejik fakat hayata geçirilmemiş planlarını yazar belgeleriyle ortaya koyuyor. Asıl önemli olan söz konusu planların dünya genelinde olması.

Dünya siyasi tarihine farklı bakış açısı getiren Michael Kerrigan’ın “Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları” kitabının tanıtım metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Sovyetler Birliği’ne yönelik bir NATO nükleer saldırısından Batı Avrupa’ya yönelik bir Varşova Paktı kara saldırısına; Kuzey ve Güney Vietnam arasında elektrikli bir çit inşa etmekten, Ay’da bir ABD üssü inşa etmeye; kulağa ihtimal dışı gelebilir ancak Soğuk Savaş sırasında bu operasyonlar ve diğerleri ciddi olarak değerlendirildi.

Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları, çoğu tarihin akışını değiştirebilecek, tasarlanmış en gizli ve acımasız operasyonlardan bazılarının hikâyelerini anlatıyor; ABD’nin Guatemala Devlet Başkanı Jacobo Arbenz’i devirme planından Chiang Kai Shek’in Çin’i Tayvan’dan yeniden işgal etme planına, psikokinezi deneylerine kadar… Bu kitap, planlanan her operasyonun bağlamını, başarılı olup olamayacağını ve gerçekleşmiş olsaydı etkisinin ne olabileceğini irdelemektedir.

Ustalıkla kaleme alınmış, 250’den fazla fotoğraf, harita ve illüstrasyon içeren Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları, 20. yüzyıl tarihinin az bilinen ve oldukça önemli olaylarını keşfe çıkarıyor.”

Vadi Yayıncılık’tan 2022’nin haziran ayında, Mehtap Gün Ayral’ın çevirisiyle okuruna ulaştırılan “Hiç Gerçekleşmemiş Soğuk Savaş Planları” kitabının İngiliz yazarı Michael Kerrigan, St. Edward’s College ve University College, Oxford, İngiltere’de eğitim gördü. Michael Kerrigan aynı zamanda “Ölümün Tarihi”, “Roma İmparatorlarının Karanlık Tarihi”, “Rusya’nın Karanlık Tarihi ve Enigma: Kodun Kırılması İkinci Dünya Savaşı’nın Kazanılmasına Nasıl Yardımcı Oldu?” kitaplarının da yazarıdır. Scotsman ve Times Literary Supplement gibi yayınlar için köşe yazarı, kitap eleştirmeni ve uzun metrajlı yazardır.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.