tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Tarihin en eski cümlesi çözüldü

Tarihin en eski cümlesi çözüldü
13.11.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – The Guardian ile NTV’nin bildirdiğine göre İsrail’deki arkeologlar, en eski alfabeyle yazıldığı bilinen en eski cümleyi keşfetti. Tarihte bilinen ilk cümle, M.Ö. 1800’lü yıllardan kaldığı düşünülen bir bit tarağı üzerinde yazıyor. Bilinen ilk alfabeyle yazılmış en eski cümle çözüldü. Fil fildişinden oyulmuş 3 bin 700 yıllık bir tarağın üzerindeki yazıda, “Bu diş, saç ve sakal bitlerini kökünden söksün” diyor. Bilim dünyasını heyecanlandıran bu sözler, Doğu Akdeniz bölgesinde Sami dili konuşan insanlar tarafından M.Ö. 1800 civarında kullanıldığı bilinen en eski alfabetik sistem olan Kenan dilinde yazılmış.

3,5 santimetreye 2,5 santimetre boyutlarındaki tarak, 2017 yılında Lachish adlı eski bir Kenan şehir devletinin kalıntılarında ortaya çıkarıldı. Ancak 17 harfli yazıt ancak bu yıl tarak koruma amacıyla temizlendikten sonra keşfedildi.

Lachish, Demir Çağı’nda Kudüs’ten sonra Judean krallığındaki en önemli ikinci şehirdi. Aynı zamanda Pers ve Erken Helenistik dönemlerde de büyük bir şehirdi.

Arkeologlar daha önce Lachish’te eski alfabenin parçalanmış kanıtlarını bulmuşlardı, ancak bunlar duvarlara ve nesnelere mürekkeple kazınmış veya yazılmış iki veya üç kelimeden fazla değildi.

Araştırmayı yöneten Kudüs İbrani Üniversitesi’nden arkeolog Yosef Garfinkel, “Bu, İsrail’de Kenan dilinde bulunan ilk cümledir” dedi. “Suriye’de Ugarit’te Kenanlılar var ama bugüne kadar kullanılan alfabeyle değil, farklı bir alfabeyle yazıyorlar” dedi.

Açıklamasında “Bu yazıt çok insani” diye konuşan Garfinkel NTV’nin aktardığına göre şu ifadelere yer verdi: “Tarağınız var ve tarakta saç ve sakaldaki bitleri yok etme dileğiniz yazıyor. Bugün spreylerimiz, modern ilaçlarımız ve zehirlerimiz var. Geçmişte bunlar yoktu.”

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.