tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Toplumda yankı bulamayan şiir

Toplumda yankı bulamayan şiir
29.01.2024
A+
A-

Gökan ÖZTÜRK / Şair

Şiir ve şair konusunda birçok şey söylemek mümkün. Nereden başlayacağımı bilemiyorum, ancak can sıkıcı olabilir, lütfen beni anlayın.

Öncelikle günümüzde maalesef şiir pek okunmuyor. Şairleri tanıyan, bilen bir kitle neredeyse yok gibi. Televizyon kanallarında doğru düzgün bir şiir programı da bulunmuyor. Halkımıza şiiri sevdirecek kişileri özlemle bekliyoruz.

Türk edebiyatına büyük katkılar sağlamış birçok şairimiz var, isimleri saymaya gerek yok, hepimiz biliyoruz. Allah rahmet eylesin. Ancak günümüzde şiirin ve şairin göz ardı edilmesine üzülüyorum. Benim gibi düşünenler elbette vardır. Belki kader, belki ihmal, ne derseniz deyin, ancak gerçekten şiirin ustaları hâlâ var. Fakat maalesef kimse onları tanımıyor.

Şiir yazanların sayısının artmasıyla birlikte, kalem ehli şairler gözden düşüyor gibi görünüyor. İnsanları şiirden soğutan etkenler her dönemde olmuştur. Hayatı boyunca tek satır yazmamış kişilere şiir okumanın bir anlamı olup olmadığını sorgulamak gerekir. Şiir yazabilen insanın bir derdi, bir duygusu vardır. Taş kalpli bir insanın ise bu duyguları ifade etme yeteneği olmadığı için oturup şiir yazması zordur. Şiir, özel bir güzelliktir ve bu güzellik herkeste bulunmaz. Allah, bu yeteneği istediği kullarına bahşeder. Şiiri yaşatma sorumluluğu da bu kişilere düşer.

Necip Fazıl’ın dediği gibi, Türkiye’nin ikinci ve üçüncü sınıf şairlere tahammülü yoktur. Abdurrahim Karakoç’un ifadesiyle de, Türkiye’nin gerçek ve cesur şairlere ihtiyacı vardır. “Bin tane şiirim var” diyenlerle dolup taşan bir memlekette, gerçek ve derin duygularla yazan şairlerin adlarını duymamak üzücüdür. Bir Ağabeyim bir zamanlar şöyle derdi: “Gerçek ve hakiki şairler bizim mahalleden çıkar.” Şimdi, etrafımızda olan bitenlere baktığımızda, bu sözün ne kadar doğru olduğunu anlıyorum.

Şiirin kafasını gözünü kıranları da gördük. Ben kişisel olarak hece şiiri üzerine odaklanıyorum, çünkü serbest şiir beni pek cezbetmiyor. Yukarıda adını geçirdiğimiz kalem ehli ve yürekli şairlerimiz var. Ancak ne yazık ki, adlarının geniş kitlelerce duyulmaması beni gerçekten üzüyor.

Bu bağlamda, “Nerde şiir, nerde şair” diyerek özlemle bekleyen samimi, vefakâr ve yürekli insanlara selam olsun…

Yarınlar adına umutlu olmak elbette önemli. Bir mümin her zaman umutlu olmalıdır. Yarınların bugünlerden daha güzel olacağına inanmak önemlidir, belki gerçekleşmez ama en azından umutla beklemek bize kuvvet verir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.