tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Selimcan Yelseli

Sanat Tarihçi/Yazar

Mevtname yayın hayatına başladı

29.01.2024
A+
A-

Evet, yıllar evvel soğuk kış akşamlarında kimi zaman evde, kimi zaman kalabalıklarda baş başa vererek saatler süren hararetli tartışmalarla kurduğumuz hayali, gecelerce uykusuz kalarak hayata geçirdik.

Kurucularından olduğum Felsefe ve Kültür Sanat sitesi https://www.mevtname.com/  yayın hayatına başladı.

Tasarımından, içeriklerine ve ismine kadar -naçizane- payım olmasından dolayı oldukça heyecanlıyım…

Mevtname nasıl düşünceler içinde doğdu derseniz, sitenin tüm yükünü üzerine alan ve siteyi ilmek ilmek işleyerek hazırlayan dostum Burak Hava’nın emeklerine ve yazdığı şahane denemelerine cevaben bir gece vakti yazdığım şu satırlardan hep beraber okuyalım:

Aslında, düşünce hayatın kendi olağan akışı içinde salınıyor, biz de meçhul vakitlerde onu heybemize toplayıp da yaşamaya devam ediyoruz desem, bu tespitimdeki haklılık payımı da daima sorgulayacağımı biliyorum. Bir de, her birimiz hayatın olağan akışı içinde salınırken, heybemize tek tek topladığımız düşüncelerimizi, felsefe ve kültür sanat çerçevesi içinde ihtiva eden bir mecraya neden “Mevtnâme” gibi ölümü, yani mutlak durağanlığı, eylemsizliği ifade eden bir isim verdiğimizin merakı, hem ziyaretçilerin, hem de kendi vicdanlarımızın nezdinde mühim bir mesele olacak kuşkusuz.

Biz bu mühim meseleyi, kendi vicdanımızı düşünenlerin vicdanlarına katarak ve bunun ağır mesuliyetini yüklenerek açıklamaya cüret edelim. Elverir ki, düşünenlerin vicdanlarıyla, vicdanımız arasında bir bağ gelişir ve hayatın olağan akışı içinde sadece felsefe ve kültür sanatın değil, bazı ortak hislerin de aynı çareler ve çaresizlikleri taşıyarak salındığı ve sahibini beklediği keşfedilir.”

Düşünüyorum da, aslında düşüncelerimizi, yaşamlarımızın nihayeti olan ölüme çeken o kuvvetli hissin tarifi mümkün değil. Geceler boyu uzayan koyu düşünceler, eski sokaklarda dolaştığımız yaz sabahları ve ruhlarımızın toprağında usul usul filizlendiğini fark ettiğimiz ölüm…

İnsanlığın ilk çağlarında düşünce ile devinerek, daimî hareketinden taviz vermeyen yaşam ve vukû bulduğunda hareketsizliği mutlak kılan ölüm…

Bize kalırsa, düşüncenin yolculuğu da yaşam ve ölüm arasındaki tezatla başlıyor işte.

Tezatların içinde gizli hakikat kırıntıları, düşüncelerden sızan tahayyül kudretinin yardımıyla kelimelere, cümlelere bürünüyor. Hayatın olağan akışı içinde parıldayan ve heybemize katmak için heves ettiğimiz cevherler bunlardan ibaret…

Biliriz ki ölümün gelecek olması, hayatımızın içindeki yegane derdimizdir. Biz bu derdi unutmak ister ve içinde bulunduğumuz çağın gerekliliklerine bırakırız kendimizi. Hareket, en nihayetinde bizi bekleyen hareketsizliği unutmamız için oldukça etkili bir reçetedir. Bu reçeteyi ruh bünyemize tatbik etmekten çekinmeyiz ve -pek doğal olarak, bedeli savrulmak olsa dahi- hareketi, hareketsizliğe tercih ederiz. Bu hareketsizliğin özündeki gizli manaya, her birimiz neredeyse bilinmeze gitmenin şiddetli arzusuyla erişmek isteriz. Bu mecrada da bu meylin hikayesi mevcut.

Mevtname Farsça mektup anlamına gelen “nâme” ve Arapça ölüm anlamına gelen “mevt” ismiyle müsemma, bir nevi ölüme, geleceğe ve düşüncelere yazılmış bir mektup olarak takdir edilse, kâfi.

Bünyesinde kıta – analitik felsefe, bilim felsefesi, sanat ve sanat tarihi olmak üzere dinamik bir deneme yelpazesi ile kültür sanat sahasında geçmiş ve günceli kendisinde toplayan bir anlayışa sahip.

Dolayısıyla, -tabiri caizse- en basit teferruatlardan, en girift meselelere kadar bizzat felsefe yapmak yahut bilimsel makaleleriyle katkı sağlamak ve yahut kültür sanat alanında fikir belirtmek isteyen herkese kapımız açık.

Eleştirmek isteyenlere de elbette…

Ben de elimden geldiği kadar yazılarımla, deneme ve makalelerimle katkı sağlayacağım… Bir nevi buhran kayıtlarım olan “Dönencede Sayhalar” adlı aylık karalamalarımı anasayfada yer alan kısımdan okuyabilecek ve yine anasayfada, sağ alt kısımda yer alan Mevtname Radyodan her hafta başında yayınlayacağım çeşitli türlerdeki seçkilerimi dinleyebileceksiniz.

Kitap inceleme kısmında pek bilinmeyen kitaplar hakkında bilgi sahibi olabilecek ve Podcast kısmında ise kimi konular hakkında yazarlarımızın öne sürdükleri görüşleri dinleyebileceksiniz.

Bu yönüyle Mevtname, felsefe ve kültür sanat alanlarında:

Rekabet yerine üretkenliği; tekdüzelik yerine düşüncenin dinamizmini önceleyen sosyal bir ekol olma yolunda adım adım ilerleyecek.

Okuyucusu bol olsun.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.