tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin: Yeni nesle kitap okutturamıyoruz

TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin: Yeni nesle kitap okutturamıyoruz
04.10.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – 1932 yılında 1’ncisi düzenlenen Türk Tarih Kongresi’nin 19’uncusunun açılışında konuşma gerçekleştiren Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, yeni nesle kitap okutturamadıklarına ve bu sebeple 2 dakikalık videolar hazırladıklarına dikkat çekti.

Türk Tarih Kurumu’nun hep hakikatin peşinde olduğuna vurgu yapan Türk Tarih Kurumu Başkanı Birol Çetin, kurumun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği istikamet doğrultusunda faaliyetlerini sürdürdüğünü, en temel görevinin Türk tarihini tüm yönleriyle, bilimsel yöntemler kullanarak ortaya çıkarmak olduğunu ifade etti. Konuşmasının devamında tarihin tüm alanlarında 2 bin 100 bilimsel eser yayınladıklarını, tarih alanında yüksek lisans ve doktora burslarında, kurumun, Türk tarihçiliğinin hamisi konumuna geldiğini vurgu yapan Çetin, yayınların daha çok insana ulaşmasını istedikleri için günde ortalama 2 görsel içerik hazırladıklarını ve bugüne kadar 1500 video yayınladıklarını söyledi.

Prof. Dr. Birol Çetin konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni nesle kitap okutturamıyoruz. Onun için kısa, 2 dakikalık videolar hazırlıyoruz ama o bile fazla geliyor. Ortalamalarına baktığımızda 25-30 saniye izlendiğini görüyoruz. İşimiz biraz zor. 2 bin 100 kitap yayınladık, gençlerimize bunları okutmak için yeni yöntemler bulmak zorundayız.”

“Gerçekten haklı olduğumuz konuları son derece cesaretle, tekrar tekrar söylememiz lazım. Türk Tarih Kurumu olarak hakikatin peşinde olduk hep. Tabii ülkemizin aleyhine yapılan propagandalar ne kadar kuvvetli de olsa, hakikatin peşinde olduğumuzdan tesirli olamadı ve hakikat kazandı.”

Kongrenin açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği telgraf da okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, telgrafında Gazi Mustafa Kemal’in bizzat katılımıyla düzenlenen ilk Türk Tarih Kongresi’nden bu yana gerçekleşen kongrelerin, kendi alanında ve dünya çapında en saygın toplantılardan sayıldığına işaret etti. Erdoğan, Türk ve Türkiye tarihine dair kıymetli bilgilerin sunulduğu Türk Tarih Kongrelerinin, tarihin öğrenilmesine ve tarih bilimine katkılarını çok kıymetli bulduğunu ifade ederek emeği geçenlere şükranlarını sunarken tüm katılımcıları da selamladı.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.