ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Türk Arkeoloji ve Etnografya Dergisi yeniden yayında!

Türk Arkeoloji ve Etnografya Dergisi yeniden yayında!
02.09.2021
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaklaşık 10 yıl önce yayın hayatı durdurulan Türk Arkeoloji ve Etnografya Dergisi’nin yeniden yayın hayatına başladığını belirterek “Bakanlığımızın köklü süreli yayınlarından olan dergimiz, Türk ve yabancı akademisyenlerin yer aldığı 21 kişilik Danışma Kurulu, yaklaşık 100 kişilik Hakem Kurulu ve 17 kişilik yayın hazırlık ekibiyle yılda 3 sayı olarak Türkçe ve İngilizce dillerinde çıkarılacak.” dedi.

Ersoy, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde, Türk Arkeoloji ve Etnografya Dergisi’nin tanıtım programında yaptığı konuşmada, tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu, Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ferhan Şensoy’un vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde, akademisyenlerle iş birliği halinde, yüzlerce kazı ve araştırma yapıldığını belirten Ersoy, bunların sonuçlarının her yıl düzenlenen “Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu” yoluyla tüm ilgilileriyle paylaşıldığını ve kazılar yoluyla gün ışığına çıkarılan eserlerin müzelerde sergilendiğini anlattı.

Ersoy, bakanlık görevine geldiği ilk günden beri, Türkiye’yi ziyaret edecek turistlerin deniz, kum, güneş ile yetinmemesi için kültür turizminin gelişmesine büyük önem verdiğinin altını çizdi. Kültürel mirasın unsurlarının, müze ve ören yeri ziyaretleri yoluyla genel kamuoyuna, kazı ve araştırma sempozyumları yoluyla da Bakanlık tarafından bilim dünyasına sunulduğunu ifade eden Ersoy, yapılması gerekenlere ilişkin sık sık bilim dünyasıyla bir araya gelerek değerlendirmelerde bulunduklarını bildirdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.