tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

“Türkçenin 14. Uluslararası Şiir Şöleni” gerçekleştirildi

“Türkçenin 14. Uluslararası Şiir Şöleni” gerçekleştirildi
13.06.2022
A+
A-

(Gerçek Tarih) – İstanbul’da düzenlenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında AKM Çok Amaçlı Salon’da üç gün süren ve vefatının 60. yılı dolayısıyla Ahmet Hamdi Tanpınar’a ithaf edilen “Türkçenin 14. Uluslararası Şiir Şöleni”nde geleneksel hale gelen üç büyük ödül de sahiplerine teslim edildi.

Türkiye’den Türk Cumhuriyetlerine, Balkanlardan Ortadoğu’ya kadar dünyanın farklı ülkelerinden gelerek İstanbul’da şiir sevenlerle buluşan şairler şölen boyunca Bahtiyar Vahapzade, Ziya Paşa, Yunus Emre, Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Cahit Zarifoğlu ve Sezai Karakoç adına düzenlenen şiir fasıllarında şiirlerini okudular.

Şölenin son günündeki programda önce şiir faslında şairler şiirlerini okudu daha sonra ise; “Dergi ve Şiir”, “Şiir ve Dijtal Mecra” atölyeleri düzenlendi.

“Dergi ve şiir” atölyesinde;  Şair yazar Nazım Payam, Şair Murat Soyak, Şair Mehmet Can Doğan, yazar İdris Ekinci ve yazar TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, dergiciliğinin sorunları ve çözüm önerileri dair değerlendirmelerde bulundular.

“Şiir ve Dijital Mecra” başlıklı atölyede ise; Şair, yazar Osman Özbahçe, yazar Ali K. Metin, yazar Bilal Can ve Şair Sadi Karademir dijitalleşmenin şiiri, şairi ve okuyucuyu nasıl etkilediğine dair önemli konuşmalar yaptılar.

D. Mehmet Doğan

tyb.org.tr’deki Mahmut Erdemir’in haberine göre, yapılan değerlendirmelerle Ziya Paşa büyük ödülü Azerbaycanlı şair Ramiz Hamzayev’e, Bahtiyar Vahapzade büyük ödülünü Eshkabil Shukurov’e ve  Sezai Karakoç büyük ödülünü de Kırgızistanlı şair Altynbek Ismailov’a verildi.

TYB Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan yaptığı konuşmada, şiir şöleninin kendine has gelenekleri olduğunu kaydederek şu ifadelere yer verdi:

“Bu geleneklerin en önemlilerinden birisi, geçmiş büyük şairlerimiz adına verilen üç büyük ödüldür. Adına ödül verilen şair ve yazarların altın kaplama rölyefleri ile klasik cilt ve süsleme unsurlarının bir kompozisyonu şeklinde tasarlanan bu ödülleri verirken şairlerin daha önce ülkelerinde ortaya koydukları ürünleri de dikkate alıyoruz. Şölenin düzenlendiği ülke şairlerine büyük ödül verilmiyor. Şölene katılan şairlerimize takdim ettiğimiz beratlar ve üç büyük ödül sanatçı Bekir Soysal tarafından özel olarak hazırlanmaktadır. Bu özenli ve günler süren çalışması için kendisine teşekkür ediyorum.”

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan konuşmasında zengin şiir varlığını gündemde tutmaya devam edeceklerine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

“Önemli faaliyetlerimizden biri olan ve ilkini 1992’de gerçekleştirdiğimiz Türkçe’nin Uluslararası Şiir Şöleni otuzuncu yılını geride bıraktı. Türk dünyasına yönelik planlı-programlı, istikrarlı tek faaliyet olma niteliğini büyük bir kararlılıkla sürdüren şölenin ilk adımını atan, aradan geçen bunca zamanda bu işin takipçisi olan, kurucu ve şeref Başkanımız değerli ağabeyim Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyeti Başkanı D. Mehmet Doğan’a şükranlarımı sunuyorum.”

“Türkçe’nin zengin şiir varlığını, geçmişi ve bugünü ile gündemde tutmak, bütün dünyada Türkçe yazan şairleri bir araya getirmek, farklı Türk lehçelerinin şiir zenginliğini ortaya koyarak müşterek edebiyat zeminimize dikkat çekmek, kültürler ve kültür adamları arasında mevcut diyaloğu daha da geliştirmek maksadıyla şiir şölenlerimi gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan

Şölene katkı veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, programın hazırlanmasında emeği geçen TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’ya, TYB Genel Sekreteri Mehmet Kurtoğlu ve emeği geçen herkese teşekkür eden Arıcan, üç büyük ödül alan şairleri de kutladı.

Şölen, kapanış konuşmalarından sonra birlikte çekilen hatıra fotoğrafı ve bir sonraki şiir şöleninde buluşma temennileri ile son buldu. Şölen etkinliği daha öncekilerinde olduğu gibi “Güldeste” adıyla kitap olarak da yayımlanacak.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.