ref: refs/heads/v3.0
tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Türkistan, yeniden aydınlanma merkezi olacak

Türkistan, yeniden aydınlanma merkezi olacak
13.11.2021
A+
A-

(Gerçek Tarih) – Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) Devlet Başkanları 8. Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleştirildi. Zirveye Erdoğan’ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Bagdat Amreyev katıldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov da gözlemci üye statüsüyle konseye ilk defa katılan Türkmenistan’ı temsilen zirvede yer aldı.

Milliyet’ten Gülden Çoktan’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Konseyi 8. Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında “Kurumsallaşmasını geliştiren, bölgesinde ve ötesinde itibarını artıran konseyimizin adını Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştiriyoruz… Medeniyetin beşiği olan Türkistan coğrafyası yeniden tüm insanlık için bir çekim ve aydınlanma merkezi haline gelecektir. Kimse Türk Devletleri Teşkilatı’ndan rahatsız olmamalı, kadim tarihi ve insani ilişkiler üzerinde yükselen bu hasbi yapının parçası olmaya çalışmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Konseyin adı değişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kurumsallaşmasını geliştiren, bölgesinde ve ötesinde itibarını artıran Konseyimizin adını Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştiriyoruz. Tabii bu tarihi değişikliğin sadece sözde kalmaması, fiiliyata da dönüşmesi gerekiyor. Gerek sekretaryanın yapısı ve çalışma usulleri gerek siyasi, iktisadi ve toplumsal dayanışmamız aile meclisimizin örgüt niteliğini yansıtmalıdır. Ülkelerimizi ve bölgemizi ilgilendiren meseleleri ve fırsatları istişare etmek için teşkilatımızdan daha fazla faydalanmalıyız. Ayrıca değerli katkılarınızla hazırlanan Türk Dünyası 2040 Vizyon Belgesi’ni uygulamaya alacağız. Bu belge, ufkumuzun sadece üye ülkelerle sınırlı kalmadığını gösterecek, barış, huzur ve refahı tüm bölgemize yayma irademizin tezahürü olacaktır” dedi.

‘Engelleri kaldırmalıyız’

Erdoğan, siyasi ve toplumsal dayanışma gibi iktisadi ve ticari işbirliklerinin müşterek adımlarla çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Toplam ticaret hacmimiz yaklaşık 21 milyar dolar düzeyinde seyrediyor. Bu rakam dünyanın geri kalanıyla olan toplam ticaret hacmimizin sadece yine yaklaşık yüzde 3’üne tekabül ediyor. Dilde, fikirde, amelde birlik anlayışıyla bu rakamı yüzde onlara taşımalıyız. Hem ticaretimizi hem karşılıklı yatırımlarımızı süratle arttırmalıyız. Ülkelerimiz arasındaki ticaretin önündeki tarife dışı tüm engelleri kaldırmalıyız. Bu maksatla ticareti kolaylaştırma strateji belgesinin imzalanmasına özellikle önem veriyorum. Ancak kara, hava ve deniz yollarıyla birbirimize sımsıkı bir şekilde bağlamazsak istediğimiz sonuçları elde edemeyiz. Transit geçiş belgelerini artık gündemimizden çıkarmalı, gümrük mevzuat ve uygulamalarımızı uyumlaştırmalı, geçiş ücretlerini rekabetçi bir düzeye çekmeliyiz. Bu doğrultu da uluslararası kombine yük taşımacılığı anlaşmasını bir an önce imzalamalıyız. Böylelikle hazar geçişli uluslararası doğu batı orta koridor başta olmak üzere aramızdaki tüm yolları bu coğrafyanın ana arterleri haline getirebiliriz. Azerbaycan, Nahçıvan bağlantısı da bu anlamda hayati nitelik arz ediyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel ısınmanın da etkisiyle doğal afetlerin sayısının ve yıkıcı sonuçlarının katlanarak arttığını belirterek: “Bu vesileyle yaz aylarında yaşadığımız büyük yangınların söndürülmesinde bizimle dayanışma gösteren tüm dost ülkelere teşekkür ediyorum. Doğal afetler konusunda da iş birliğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Türkiye olarak bu amaçla arama, kurtarma ve doğal afetler sonrası rehabilitasyon konularında ortak hareket etmek üzere Türk Devletleri Teşkilatı Sivil Koruma Mekanizması kurulmasını teklif ediyoruz” dedi.

Terörle mücadele

Erdoğan, terör örgütleriyle ortak mücadele konusunun da gündemin önemli unsurlarından biri olmasını belirterek şöyle konuştu:

“PKK, YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi şer odakları başta olmak üzere terörün her türlüsü ile mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız. Bu konuda iş birliğimizi artırmalıyız. Ayrıca İslam ve yabancı düşmanlığı gibi çağımızın vebası olan yıkıcı akımlarla mücadelede birlikte hareket etmeliyiz.”

Türkiye’nin ‘Aksakallı’sı Binali Yıldırım oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aksakalımız olarak Binali Yıldırım Bey’e bu konuda teklif ettik, kabul gördü ve Türkiye’nin aksakalı olarak buradaki hizmetlerini sürdürecek” diye konuştu.

Türk coğrafyasının transit ve lojistik merkez olma konumundan herkesin istifade edeceğini belirten Erdoğan, Binali Yıldırım’a görevinde başarılar diledi. Binali Yıldırım, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ve üye ülke başkanlarının onayı ile Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallılar Heyeti Başkanı olarak atanmam sebebiyle başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, TDT başkanlarına, desteğini ve tebriklerini ileten herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.‘Şehirlerimizi akıllı yapalım’

Erdoğan, zirvenin teması olan “Yeşil Teknolojiler ve Dijital Çağda Akıllı Şehirler” çevre kirliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele konularında Türkiye olarak daima hassasiyet gösterdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Paris İklim Anlaşmasını onaylayıp yürürlüğe koyarak iklim değişikliğiyle mücadele ve uyum noktasında yeni bir dönemin kapılarını açtık. Dönem başkanlığımız süresince bu küresel mesele de çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesi için yoğun çaba harcayacağız… Önümüzdeki süreçte şehirlerimizi yeni teknolojileri ve yenilikçi yaklaşımları kullanarak akıllı şehirlere dönüştürmeliyiz. Akıllı şehir çözümlerin temellerini veri odaklı stratejiler ve bu stratejilerin üretimi ileri düzeyli teknolojiler oluşturacaktır. Ulusal yapay zeka stratejimizi geliştirerek bu doğrultu da bir üst aşamaya çıkacak adımı attık.”

‘KKTC’yi de görmek isteriz’

Erdoğan, “Aile resmimizin daha da zenginleşmesi için önümüzdeki dönemde KKTC’yi aramızda görmeyi canı gönülden arzu ediyoruz. Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türklerinin bırakıldığı tecrit ve ambargonun hafifletilmesinde kıymetli desteklerinize güveniyorum. Dönem başkanlığımızda Dünya Göçebe Oyunlarının dördüncüsüne de ev sahipliği yapacağız. İkincisini Mart ayında düzenleyeceğimiz. Antalya Diplomasi Forumu’na hepinizi şimdiden özellikle davet ediyorum. Dört yıldır ülkemizde başarıyla düzenlenen TEKNOFFEST’i gelecek sene Azerbaycan’da gerçekleştireceğiz. TEKNOFFEST’in önümüzdeki yıllarda diğer kardeş ülkelerde de düzenlenmesi yararlı olacaktır” dedi.

gercektarih.com.tr

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.