tarihkitapbiyografimehmet poyrazmustafa armağandergi

Türkiye’nin petrol ve maden gerçeği

Türkiye’nin petrol ve maden gerçeği
06.07.2022
A+
A-

Türkiye’de petrol olmadığı söylemiyle yıllarca kamuoyunu ikna eden yerli ve yabancı uzmanların ortaya koyduğu inanışı yılbaşından bu yana akaryakıta gelen zamlarla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan da iyice dile getirir oldu.

Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kabine toplantısı sonrasında Adana’da yöre halkının 30 yıldır bildiği bir gerçeği ekranlardan açıklaması ise kafaları iyece karıştırdı.

Açıklamaya göre Adana’da iki kuyuda 1 milyar dolar değerinde yüksek kalite petrol rezervi bulunduğu duyuruldu. Ayrıca aynı bölgede 8 kuyu daha açılarak 10 kuyu ile üretim yapılacağı bilgisi verildi.

Nadir toprak elementinin çıkarılması ve işlenmesi konusunda da Türkiye’nin yıllarca engellendiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı zamanda Eskişehir’de bulunan 1200 ton nadir cevheri işleyecek tesisin kuruluş çalışmalarına başladığını kaydetti.

Peki gerçekten Türkiye yeraltı fakiri bir ülke mi, yoksa öyle olduğu mu düşündürülmek isteniyor?

Gerçekten de Lozan Anlaşması’nda 100 yıl boyunca petrol ve maden zenginliklerinin çıkartılması yasaklandı mı?

Tüm bu sorular geçmişten bu yana Türkiye’de sorulagelmiş olan fakat gelen cevaplarda çoğunlukla dış güçlerin oynadıkları oyunlar üzerine konuşulan bir senaryo dönüp duruyor.

Başka bir ülkede az bulunan bir madene yapılan yatırımını korumak isteyen firmaların etki alanı dışında kalan coğrafyalarda yeni rezervler bulunduğu haberlerine yönelik kirletici, küçümsetici bir tavrı olduğu bu işlerle uğraşanların bildiği bir gerçek.

Çünkü milyonlarca dolar yatırım yapan firmalar bir anda yeni rezervlerin ortaya çıktığı haberleri ile o emtianın uluslararası piyasada fiyatının düşmesinden çok büyük zarar edebilirler.

Ayrıca yine bu şirketlerin rezervin keşfedildiği yerde bir tesis kurulmaması için yapabiliyorlarsa rüşvet yoluyla, olmuyorsa bazı medya kuruluşları eliyle çevre felaketi senaryosunu harekete geçirdiği artık sır olmaktan çıkan bir yaklaşım olarak kabul ediliyor.

Gel gelelim petrolde böyle bir senaryo diğer alanlara nazaran çok daha zorlu bir durum.

Türkiye’de petrol var.

Olmadığını söylemek akıldan, izandan uzakta kalmak olur.

Ama bunu çıkaracak teknoloji ve kaynak yok.

Türkiye’nin kaya petrolü diye tanımlanan, işlenmesi için daha yüksek maliyet ve teknoloji gereken bir kaynağı var.

NEŞAT GÜNDOĞDU

DEVAMI GERÇEK TARİH TEMMUZ 2022 SAYISINDA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.